📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kolik vody budu potřebovat při náročném třídenním treku?

23. dubna 2021Rady a tipyJakubes PetrDoba čtení 9 minutPřečteno: 541x

Při každém delším pěším výletě, je nezbytné zajistit dostatek tekutin, abychom nahradili ty, které se ztratily pocením. Jen tak zajistíte, že tělo bude ve zdravé kondici a bude fungovat optimálně po celou dobu vaší túry. Obzvláště důležité je zajištění dostatku tekutin při náročných vícedenních přechodech v terénu mimo civilizaci, kde je doplnění dostatečných zásob pitné vody to nejdůležitější pro šťastný návrat ve zdraví.

Plánování před cestou

Než se vydáte na výlet, podívejte se do mapy, průvodce, nebo na internet a udělejte maximum proto, abyste identifikovali případné zdroje H2O na vaší trase. Pokud je jich hojnost a jsou jednoduše použitelné, ušetříte dost místa i váhy v batohu. Pokud jsou méně časté, nebo pouze sezónní, pak se připravte na těžší zavazadlo - bez vody se zkrátka neobejdete. Ale pozor! V případě získávání vody z ‘'divokých ‘' zdrojů nezapomeňte na spolehlivý filtr na čištění vody.

Turistika po horách s outdoorovým vybavení

 Před každým trekem je důležité si uvědomit, kolik vody budeme potřebovat

Kolik vody na túru tedy potřebuji?

Jedno, léty prověřené pravidlo ze ''staré školy'', uvádí že je třeba vypít jeden litr vody za dvě hodiny pěší turistiky. Jenže toto platí v ideálních podmínkách bez teplotních extrémů. Údaj je to tedy jen orientační a spotřeba vody je závislá na řadě proměnných. Obecně platí, že v běžném životě, bychom měli v letních horkých dnech vypít nejméně 3 litry tekutin. To se rovná zhruba 3 kg zátěži v batohu, což je asi maximum, které je schopna většina z nás akceptovat. Pokud bychom chtěli nést si dostatečnou zásobu vody na třídenní trek, vyjde nám neuvěřitelných 9l vody. Představte si to tedy třeba tak, že si na třídenní přechod odlehlého rumunského pohoří naskládáte do batohu šest 1,5 l PET lahví. Při takové představě o to víc vynikne potřeba plánování, zjišťování alternativních zdrojů vody a jejich následná úprava na pitnou vodu. Nezřídka budete donuceni ztratit drahocenně nastoupené výškové metry a sejít jen kvůli drahocenné tekutině hluboko do údolí. Níže se tedy spíše podíváme, podle čeho měřit denní požadovanou spotřebu vody různých podmínkách.

Není túra, jako túra

Prvním krokem při plánování túry a zjištění potřebného množství tekutin by mělo být určení nejen celkového počtu kilometrů, ale také času, který budete na jejich překonání potřebovat. Některé túry nemusí být příliš dlouhé, ale kvůli své strmosti, členitosti terénu a nadmořské výšce vás budou stát více sil než delší túry po mírnějších stezkách v nižší nadmořské výšce. Jedním z nejúčinnějších způsobů, kterým vypočítat, jak dlouho bude trasa trvat, je použít tzv. Naismithovo pravidlo . To říká že budete potřebovat zhruba jednu hodinu na každých 5 km pěší turistiky plus další hodinu na každých 600 výškových metrů výstupu. Vše však závisí na vaší fyzické zdatnosti, povaze terénu i povětrnostních podmínkách. Tím, že si přibližně spočítáte, kolik času strávíte na treku, zjistíte, že budete potřebovat cca.  jeden litr vody za dvě hodiny pochodu. Aby to nebylo tak jednoduché, tento údaj představuje pouze základní informaci, která může být ovlivněna řadou proměnných...

Co ovlivňuje spotřebu vody?

Největší vliv na to, kolik vody budete muset nést na dané túře, je teplota. V chladnějších podmínkách bude výše uvedené doporučení (jeden litr za dvě hodiny pochodu) s největší pravděpodobností více než dostatečné. Pokud se vydáte na túru v pouštních podmínkách, nebo v sálavém letním vedru, určitě budete muset svůj pitný režim navýšit. Minimálně o 0,5 l vody na hodinu chůze, aby se doplnily ztracené tekutiny. Dalším faktorem je terén. Členitý terén, strmé úseky a exponovaná skaliska vyžadují vyšší potřebu vody, nejen kvůli vyšší námaze, ale i kvůli psychickému vypětí v nebezpečných úsecích.

Turistický outdoorový batoh praktický na túry

S vyšší zásobou vody nikdy neuděláte chybu

Jak skladovat vodu na treku?

Jakmile zjistíte, kolik vody potřebujete, je dobré vědět v čem jí budete nosit. Vyberete si tvrdou tvrdou ALU nádobu, plastovou láhev, hydratační vak, nebo skládací lahev? Každá má řadu výhod a nevýhod, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí.

Tvrdé, plastové láhve

Výhody

  • snadné doplňování
  • stupnice na plastových lahvích jsou užitečné při vaření, nebo přípravě isodrinku
  • odolné vůči poškození
  • snadno se čistí
  • Dobrý přehled o zbývajícím obsahu

Nevýhody

  • Objemnější a obvykle těžší než skládací lahve a hydratační vaky
  • Velikost láhve se nepřizpůsobuje měnícímu se množství vody uvnitř

Hydratační vaky (pitné vaky, camelbagy)

Výhody

  • umožňuje napít se, aniž byste museli zastavovat a sundávat batoh
  • vysoká kapacita (1 až 3 l)
  • pohodlné zabalení a přenášení

Nevýhody

  • doplňování z přírodních zdrojů je často obtížné
  • voda v hadici je náchylnější k zamrzání za nízkých teplot
  • nechtěné rozlití obsahu, pokud náhodně stlačíte náustek
  • složité na čištění a vysušení

Skládací lahve na vodu

Výhody 

  • nízká váha
  • snadno sbalitelné
  • přizpůsobitelné množství přenášené kapaliny

 Nevýhody

  • náchylné k poškození
  • je obtížné je čistit a sušit

Je lepší čistá voda nebo ochucený nápoj?

K uhašení žízně je určitě vhodnější čistá, pramenitá voda než přeslazený nápoj. Po vynaložené extrémní námaze je totiž nejsnáze stravitelná a nedráždí žaludek jako ochucené, nebo perlivé nápoje. Je možno do ní ale přimíchat trochu hroznového cukru, nebo sypkého iontového přípravku pro doplnění ztracených minerálů a energie.

Poznáte nebezpečí dehydratace?

S mnoha dalšími podněty, které zaměstnávají vaši mysl během túry, může být velmi snadné zapomenout na dostatečnou hydrataci. Správný obsah vody v těle je však zásadní pro udržení schopnosti našeho těla regulovat teplo. Odvrátíte tak nejenom žízeň a nebezpečí křečí a vyhnete se mnohem horším příznakům jednoho z nejběžnějších a podceňovaných onemocnění-dehydrataci.

Příznaky dehydratace

Mezi nejčastější příznaky dehydratace patří:

  • Žízeň
  • Bolest hlavy, únava, slabost, podrážděnost, točení hlavy
  • Snížená potřeba močit
  • Tmavá nebo štiplavá moč
  • Příznaky šoku
  • Dezorientace

Léčba dehydratace

Většinu případů dehydratace lze léčit rehydratačními solemi, odpočinkem a přesunutím do stínu. Pokud máte podezření, že vy nebo některý z členů vašeho týmu trpí dehydratací, proveďte následující kroky:

  • Zastavte se na bezpečném místě a posaďte postiženého člena
  • Položte jen na chladné a stinné místo s podloženými nohami
  • Podávejte malé doušky vody smíchané s hydratačními solemi, nebo roztokem soli a cukru

Shrnutí na závěr:

Pamatujte, že stejně jako u naprosté většiny onemocnění je i u dehydratace prevence mnohem jednodušší než následná léčba. Raději si naložte do batohu půl litru vody navíc a oželte jiné součásti výbavy.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny