Karimatky jsou mnohdy podceňovanou součástí vybavení, samozřejmě vám v některých situacích stačí pouze spací pytel a bez karimatky se v případě nouze obejdete. Nicméně kvalitní karimatka znatelně zvýší váš teplotní komfort a efektivně odizoluje tělo od chladné země. V nízkých teplotách vás ochrání před onemocněním, které může být v případě přežití v přírodě rozhodující. Poradíme vám, jak se zorientovat v hodnotách tepelného odporu a jak vybrat karimatku přesně podle vašich potřeb.
Pokud si vybíráte spací pytel, většinou se orientujete podle teplot, do kterých je určen. Stejným způsobem byste měli postupovat i v případě nákupu nové karimatky. Pro snadné porovnávání a jednodušší výběr vhodné karimatky vznikla jednotná norma, která rozlišuje tepelný odpor jednotlivých produktů. Dříve si tepelný odpor karimatek měřil každý výrobce zvlášť, takže nebylo možné porovnávat jednotlivé produkty napříč různými výrobci. Dnes už naštěstí existuje jednotná norma ASTM F3340-18, díky které je výběr mnohem jednodušší. Norma je sice nezávazná, takže ji nemusejí uvádět všichni, každopádně naprostá většina kvalitních výrobců ji uvádí.
Nejdůležitější údaj, který byste měli při výběru karimatky brát v potaz je tepelný odpor. Jeho hodnota udává míru pronikání tepla a vyjadřuje izolační vlastnosti karimatky. Čím vyšší tepelný odpor, tím lépe karimatka izoluje tělo od chladné země. Hodnotu tepelného odporu naleznete pod písmenem R (R-value).
Pro snadnější orientaci jsou karimatky rozděleny do několika kategorií, které obsahují karimatky s podobným tepelným odporem, a tedy i podobným využitím. Karimatky s hodnotou R1 jsou určeny pro letní sezónu. Jejich izolační vlastnosti nejsou nijak závratné, na druhou stranu vynikají nízkou hmotností. Dalším kategorie obsahuje karimatky začínající na hodnotě R2.1. Tyto karimatky jsou nejuniverzálnější a jsou určeny k třísezónnímu využití. Nejsou vhodné do extrému, každopádně poskytují dostačující izolační vlastnosti pro většinu roku kromě zimy. Pokud tak do přírody vyrážíte pouze od jara do podzimu, karimatky s hodnotou R2.1 až R3.2 by vám měly bohatě stačit.
Pokud hledáte karimatku do zimního období, měli byste hledat produkty začínající na minimální hodnotě R3.3. Karimatka vám zajistí dostatečný teplotní komfort a ochranu před chladem i v zasněžené krajině. Do extrémní zimy je pak určena kategorie karimatek s hodnotou R5 a výše. Jedná se o vysoce kvalitní expediční karimatky, které využívají např. horolezci.
Pokud hledáte kvalitní vybavení, které vás nezklame ani v těch nejextrémnějších podmínkách, nezapomeňte kromě tepelného odporu přemýšlet také nad dalšími vlastnostmi karimatky, jako je pohodlnost, její výdrž nebo praktičnost. Tyto aspekty už si budete muset porovnat sami. Při výběru si nezapomeňte zjistit, jak se karimatka balí, kolik zabere místa, jakým způsobem se nafukuje a jak je na tom s odolností materiálů.
Jako u každého vybavení byste se měli nejprve zamyslet nad tím, v jakých podmínkách ho budete používat. Pokud občas přespíte v přírodě, rozhodně nepotřebujete nejvyšší možný tepelný odpor, který je určen pro horolezce a použití v extrémně nízkých teplotách. Pro letní táboření postačí karimatka o hodnotě R1. Jestliže hledáte univerzální karimatku, která bude fungovat po většinu roku, zvolte nějakou s tepelným odporem 2.1 až 3.2. Vyšší hodnoty jsou pak určeny pro ty, kteří venku přespávají i v zimě, na sněhu nebo v extrémních mrazech. Při výběru nezapomínejte zohlednit další vlastnosti produktu, protože není nic horšího než mít kvalitní karimatku, která vás bezpečně izoluje od chladné země, ale nevejde se vám do batohu nebo je vám nepohodlná.