📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Signalizace pomocí svítilny - jaké základní signály znát, kdy a jak je vysílat?

11. června 2021Rady a tipyBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 8 minutPřečteno: 925x

Zamýšleli jste se vlastně někdy nad tím, jestli byste si byli schopní přivolat pomoc v nějaké nouzové situaci? Znáte alespoň nějakou mezinárodně známou signalizaci, která vám v krizových situacích dokáže zachránit život? Pojďte si společně s námi oživit některé signalizace, které můžete vydávat pomocí vaší svítilny.

Krásná signalizace svítilny mezi nočními horami

Světelná signalizace se používá již od nepaměti. Nejvíce byly světelné signály využívány v lodní dopravě, ještě když nebyly dostupné moderní technologie. Lodě se pomocí světel mezi sebou dokázaly dorozumívat. Pomocí světelné signalizace si ale můžete také přivolat pomoc, pokud se nějakým způsobem ocitnete v nesnázích. Jak? Pojďme si společně připomenout některé důležité signály, které se vám mohou do budoucna hodit.

Alpský záchranný signál

Každý by si měl dobře uvědomit, že horské oblasti jsou, co se bezpečnosti týká, opravdu nevyzpytatelné a stát se vám může cokoliv. Můžete se v horách ztratit a v tom horším případě také zranit. Jak si lze pomocí signalizace přivolat pomoc?

Pokud potřebujete přivolat pomoc v horách, můžete použít takzvaný Alpský signál, který lze vykonávat i pomocí svítilny. Alpský signál je v nouzových situacích používán již od roku 1894, tím pádem byl používán ještě dříve než samotný celosvětově známý SOS signál, který funguje od roku 1905. Toto nouzové přivolání pomoci spočívá v tom, že vysíláte světelný signál (můžete samozřejmě i zvukový, důležité je, aby ho mohl někdo ve vašem okolí zaznamenat) v intervalech šestkrát po dobu jedné minuty, a poté by měla následovat minutová prodleva mezi zahájením další signalizace. Pokud váš nouzový signál někdo zachytí, měl by vám odpovědět také tou samou zpětnou signalizací, ale v rychlejším intervalu, a to až dvojnásobném.

Odpověď pomocí barevných světel

Pokud máte to štěstí a vlastníte svítilnu s červeným i zeleným světlem, pak máte obrovskou výhodu. V nouzových situacích vám tato dvě barevná světla mohou posloužit jako odpověď na jinou signalizaci. Pokud potřebujete odpovědět ANO, použijete světelný signál se zelenou barvou. Pokud chcete odpovědět, že NE, pak využijete naopak červeného světla. Ten, kdo světelnou signalizaci zná, je schopen vaší barevné signalizaci porozumět.

SOS signál

Klasickým signálem, který se používá po celém světě je samozřejmě SOS signál, jehož zkratka v angličtině znamená „Save Our Souls“. Základ této signalizace můžeme hledat ve známé Morseově abecedě a jeho principem jsou tři krátké signály, tři dlouhé signály, a nakonec opět tři krátké. Tento signál je možné použít také k signalizaci svítilnou. Některé svítilny již touto nouzovou signalizací disponují, ale pokud ne, pak je signalizace jednoduchá. Stačí třikrát rozsvítit svítilnu krátkým intervalem, poté třikrát dlouhým (nechat každé signální rozsvícení delší dobu svítit) a vrátit se opět ke krátké signalizaci, kterou provedete zase třikrát. SOS signál opět vydáváte, dokud si jej někdo nevšimne.

Pravidlo tří

Jako nouzové volání o pomoc, můžete také využít jednoduchou signalizaci, která by stejně jako SOS signalizace měla platit po celém světě. Je to opravdu jednoduché, postačí třikrát zablikat svítilnou. Tato signalizace se dá použít mimochodem i u různé zvukové signalizace, takže to platí všeobecně. Mezi skupinou tří signálů by měl nastat minutový interval bez provádění signalizace.

Signalizace svítilny krásnou noční oblohou

Signalizace morseovkou

Pokud se potřebujete s někým na dálku na něčem domluvit, můžete se také samozřejmě pokusit dorozumět signalizací pomocí Morseovi abecedy. V tomto případě je ale nutné abecedu dobře znát a dbát také na krátké a dlouhé signály, včetně mezer. Díky této signalizaci máte jedinečnou možnost skládat i celé věty. Morseovu abecedu vymyslel americký fyzik Samuel F. B. Morse ke konci 19. století. Využívána byla původně především na moři a v armádě. Dnes jí každý správný skaut a táborník dobře zná, protože bývá součástí jejich nauky.

Myslete na úsporu baterie

Kvalitní svítilny by měly něco vydržet, avšak životnost jejich baterií není dlouhodobého rázu a po nějakém čase aktivního používání se samozřejmě vybijí. Pokud tedy potřebujete svítilnu použít k signalizaci, používejte jí opravdu s rozmyslem a jen tehdy, když opravdu víte, že by váš vyslaný signál mohl skutečně někdo zachytit. V některých situacích může trvat i několik dní, dokonce týdnů, než se vám pomoci dostane. Právě to je jeden z mnoha důvodů, proč je namístě šetřit s bateriemi vaší svítilny a pokud možno zamyslet se i nad dalšími možnostmi signalizace, které by mohly upoutat něčí pozornost. Svítilnu totiž jistě nebudete využívat pouze k signalizaci, ale také ke spoustě dalším úkonům, které budete potřebovat vykonávat za pomocí světla.

Pár rad na závěr

Světelnou signalizaci budete s největší pravděpodobností využívat v noci, když už je úplná tma. Dnešní trh vám může nabídnout i speciální svítilny, které již dokážou nouzové signály vysílat samy. V takovém případě budete mít svou práci jednodušší a můžete se tak věnovat dalším potřebným věcem pro vaše přežití. Pokud potřebujete, aby byla vaše signalizace viditelná po více směrech a do větší vzdálenosti, nasviťte svítilnou velkou světlou plochu. V horách to může být například skála. A pokud jste jedni z těch, kteří se do přírody opravdu dobře vybaví, tak využijte kupříkladu izotermickou fólii nebo jakýkoliv materiál, který dokáže odrážet světlo, do kterého sami sebe zabalíte a svítilnou se nasvítíte. Opět platí, že bude vaše signalizace lépe viditelná do stran a do dálky.

Buďte i vy za každé situace všímaví, protože nejen vy se můžete dostat do tíživé situace, a i lidé ve vašem okolí mohou potřebovat pomoc a vysílat tak nouzové signály. Pokud takový signál zachytíte, snažte se takovému člověku pomoci, samozřejmě v souladu s vaší bezpečností a pokud je to možné, tak přivolejte pomoc. Věřím, že světelnou nouzovou signalizaci potřebovat nebudete, avšak je dobré tyto znalosti mít, protože samozřejmě nikdy nevíte. Přejeme vám co nejbezpečnější výpravy do divočiny, které vám přinesou spousty skvělých zážitků.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny