Voda je jeden z nejvytrvalejších, konzistentních a setrvalých vrahů v přírodě. Je to paradox – na jednu stranu je totiž i nesmírně vzácná a nezbytná pro naše fungování. A to dokonce natolik, že nedostatek vody vás zabije stejně spolehlivě jako její přebytek. A potopa / povodeň je pak její nejsmrtelnější forma.
I když jsou povodně obvykle ohlašovány státními organizacemi s dostatečným předstihem, řada lidí je na ně stále trestuhodně nepřipravená. To, že zde byla před rokem stoletá voda, neznamená, že zde nemůže být zase. A ne, přetížené záchranné sbory nemohu být všude.
Jen třeba v USA povodně zabijí stovky lidí a po světě četné tisíce dalších, když to vezmeme z globálního hlediska. Náklady v životech i škodách jsou enormní. Přitom místa, jenž jsou před vodou zcela bezpečná prakticky neexistují. A jak se nám zvyšuje hladina moří kvůli tání ledovců, určitě to nebude lepší.
Potopy jsou jedna z nejběžnějších přírodních pohrom. Často každoročně a někdy jim stačí jen jediný déšť. Je vcelku jedno, kdo a odkud jste, zaplavení je stálý problém. A není moudré vodu podcenit i příště.
Potopa je (stručně řečeno) těleso vody, jenž stojí anebo se pohybuje v oblasti, která by měla být standardně suchá. Zaplavení se může stát rapidně, popřípadě pomalu. To v závislosti na konkrétním případu. Potopa je vždy nebezpečná, ale pro jednu variaci to platí obzvláště: ano, jde o nechvalně proslulé bleskové záplavy („flash floods“).
K bleskové záplavě dojde tehdy, když se velké těleso vody dostane do míst / je sem přirozeně svedeno z blízkého i dalekého okolí, takže způsobí nakonec doslova rychle se pohybující tiché stěny vody. Podle obsahu a délky, bleskové záplavy mohou spláchnout lidi, auta, ba dokonce i struktury zboří.
Bleskové potopy jsou často spouštěny těžkým deštěm (často mimo oblast desítky km daleko). Záplava / zátopa je ale oficiálně to, když se řeka / potok rozvodní , provalí břehy a začne dělat neplechu.
I když je za tím často déšť, obvykle jde při povodních o celou kombinaci faktorů: taje sníh a led, protrhne se někde přehrada a dokonce stačí i bobří hráz někde v přírodě. Pobřežní potopy jsou obvykle díky tsunami po zemětřesení a hurikánech.
Pohybující se těleso vody s sebou nese tolik energie, že stačí cca 15 cm k tomu, aby shodila dospělého. A stačí 30-35 cm, aby to odneslo auto. Lehce či vůbec připevněné struktury se snadno zničí anebo jsou odneseny pryč. Ale ony jsou k tomu náchylné i věci dobře upevněné, protože voda má tendence vyvrátit / vyplavit hlínu zpod fixační konstrukce. Doslova jí tedy pomalu podkopá.
To ale stále není vše. Další zábava na lidi čeká v tom, že v povodni (a je jedno, jestli je sladkovodní nebo slaná) se nesetkáváte jen s vodou, ale vším, co utrhla. Potopa s sebou totiž ponese vše, co člověk stvořil – ostré úlomky skla, kusy železa, vylité chemikálie a jedy, benzín, odpad, mrtví lidé a zvířata a další podobné radovánky. Pohyb skrze podobnou vodu je proto velmi riskantní.
Průběh i následky povodně tady dělají jakékoliv přežití zde velmi těžké. Můžete také vsadit na to, že nepůjde energie a úraz elektrickým proudem okolo drátů ve vodě bude velmi reálná hrozba.
Utopit se kvůli stoupající či se jinak pohybující vodě je taktéž stálé nebezpečí, speciálně ve vozidle, z nějž se nemusíte dostat. Většina cest bude neprůjezdná / neprůchodná a to znamená, že se patrně nedočkáte ani služeb, doktorů či snad distribuce jídla. A platí to opět i pro čistou pitnou vodu.
Ale dokonce i tehdy, když již voda trochu ustoupila, stále zde hrozby přetrvávají. Objeví se plísně a další biologické problémy ve vodou promáčených a septiky kontaminovaných domech. To je problém hrozící smrti sice sekundární, ale stále více než reálný.
V kostce řečeno, příchod potopy se postará o to, že prakticky veškerá kolečka moderní společnosti se přestanou otáčet. Pokud někde prší, může to i způsobit záplavu v extrémním případě. Takže ať už jste kdekoliv, sledujte zprávy a další varovná znamení…
Možná dokonce žijete v oblasti, kde jsou potopy jen výjimečně, i zde se ale může utrhnout kvůli dešti svah nad domem či něco podobného.
Další sekce vám dá znalosti, moudrost i nástroje k tomu, jak vše přežít správně. Připravíte se a vybavíte se na povodeň stejným stylem, jako to děláte u jiných pohrom (přírodních i lidských): zohledníte předběžné události, průběh i post-apokalyptický stav.
Předběžné plánování a materiální příprava vám dá pak při povodni jasnost mysli i výhodu tehdy, když ještě nebudete stát ve vodě po pás a budete potřebovat chladnou mysl pro to, abyste provedli správná rozhodnutí. Vyhnout se vodě za každou cenu, o to tu jde a co nejvíce minimalizovat následky toho nejhoršího, co na vás může mít voda nachystáno.
Sjednat si pojištění na podobné věci obvykle není nic jednoduchého, pod různými pojmy totiž obvykle majitel domu a pojišťovna rozumí různé věci. V situaci a místech, kde jsou povodně ale relativně běžné, neuškodí nicméně ani pojištění.
Nikdy do povodně nevstupujte ať se vám zdá mírná jak chce. Nezapomínejte, že v ní můžou být jedy, ostré věci, elektřina, … Nemluvě o tom, že i relativně mírný proud vás může povalit.
Uchránit se před záplavou je jistě možné, není na tom nic magického, ale je to opravdu vždy mimořádně fyzicky náročná akce a to i tehdy, když máte k dispozici těžké stroje pro masivní hýbání se zemí. A to tím spíše, když máte jen rýč a kolečka.
To nejběžnější řešení pro běžného majitele domácnosti je využít pytlů s pískem pro kontrolu, svedení anebo snad nasměrování vody žádaným směrem z vašeho pozemku. Anebo, když už nic, aspoň minimalizovat dopad, jaký na váš pozemek povodeň má.
Postavit ale efektivní stěnu z pytlů si žádá čas a tuny potu, takže budete buď potřebovat pomoc a i poměrně dlouhou dobu na přípravu. Efektivita vaší zábrany proti vodě je zde zajištěna třemi věcmi: dostatečným plněním, rozumným sestavením pytlů a dostatečnou výškou zdi.
Pytle plňte jen asi tak do dvou třetin, to aby se vám jednak lépe zavíraly a v neposlední řadě jde i to, aby pěkně sedly na pytle již umístěné.
Stěna z pískových pytlů by měla být dole asi tak trojnásobně širší jako je vysoká, kvůli stabilitě. To je jediná možnost, jak odolá hybnosti vody. V rámci zlepšení výkonu celé zdi se dá vše také na straně vody olemovat co nejtlustší plastovou fólií a tu pak zafixovat pod horní i spodní řadou pytlů.
Toto zabrání tomu, aby se jakákoliv voda dostala skrze pukliny a díry ve zdi. Dejte si pozor i na to, aby plast byl co nevolanější ještě před příchodem vody, aby se neroztáhl a nepotrhal pod tlakem poté.
Další alternativou jsou nafukovací překážky, jenž jsou spojeny dohromady. Jako třeba známé „Aqua Dams“, jenž tvoří ochranu před vodou. Jsou ale neuvěřitelně drahé a je nutné je plnit (musí zde být tlak).
Jedna z nejhorších forem, jaké může voda nabýt, jsou bleskové záplavy. Leckdy k nim dochází nečekaně, rychle a stejně rychle jako začaly, tak i pohasnou. A paradoxně k nim dochází i za slunečného počasí, jelikož řeka je dlouhá pochopitelně a situace se nedá uvidět / odhadnout všude.
Následující seznam zahrnuje věci, jenž jsou doporučené pro běžné civilní osoby. Berte to ale samozřejmě jako jakýsi základ nad kterým vše postavit. Uvědomujte si dobře také to, že musíte být v mžiku mobilní, když to situace vyžaduje.
Podzemní úkryty, bunkry a přístřeší jsou zahrnuty jako základní útočiště prakticky u každého preppera / survivalisty. Podobné podzemní úkryty ale nejsou z pochopitelných důvodů právě ideálním úkrytem v místech, kde jsou povodně.
Bylo by nešťastné, kdyby se vaše zamýšlená ochrana paradoxně stala vodní hrobkou. Určitě to není věc, která by se nedala zvládnout a promyslet, ale určitě to bude vyžadovat další investice – časové i peněžní, nežli tento koncept zdárně zakončíte.
Předně, jakékoliv vchody, vývěvy, trubky, odpady a podobné věci by se musely pětkrát zkontrolovat na nepropustnost vody. A stejně tak musíte být schopni zajistit i to, že výstupní linie bude nad vodou. Jinak zde skutečně strávíte věčnost.
Rozumné a běžné řešení se jeví být zvolit takový pozemek pro vaše přístřeší, kde je částečný kopec a vy ho zabudujete jakoby do svahu. To splňuje jednak nároky na klasické podzemní zázemí pro případ velkých problémů, ale stále je to s více jak přirozeným dostatkem gravitačního odvodu vody, kdyby se zde snad nějaká objevila.
Používat sklep v zátopové oblasti jako úkryt před povodní není ideální a rozhodně to budete muset zkonzultovat se zkušeným stavitelem / firmou.
I kdy jsou povodně běžné a smrtící, stále je to věc, která je nebezpečná v každé ze svých fází. Může vás klidně skolit studna, do které se dostaly fekální bakterie.