Dáme vám na to sice odpověď vzápětí, ale podíváme se dnes i na další metody, jak ho z rýže odstranit. Ano, rýže ho obsahuje variabilní množství a to se dá redukovat. Z piva ho třeba nijak nedostanete. Je faktem, že ne každá rýže obsahuje vysoké stopy arzénu, jelikož určit jeho obsah může být obtížné (nebo zcela nemožné) bez toho, aniž byste to zkusili v laboratoři, kterou jen málokdo má doma. Rozhodně tím ale nic nepokazíte. Jak na to tedy?
Dáme vám na to sice odpověď vzápětí, ale podíváme se dnes i na další metody, jak ho z rýže odstranit. Ano, rýže ho obsahuje variabilní množství a to se dá redukovat. Z piva ho ale nijak nedostanete.
Je faktem, že ne každá rýže obsahuje vysoké stopy arzénu, navíc, určit jeho obsah může být obtížné (nebo zcela nemožné) bez toho, aniž byste to zkusili v laboratoři, kterou jen málokdo má doma. Určitě tím ale nic nepokazíte.
Toto je postup, jenž doporučují všechny důvěryhodné organizace typu Královská asociace z Edinburghu atd.
Našly se řádově větší hodnoty kreatininu spojovaného v moči s koncentrací TA (celkový arzén) a DMA (dimethyl-arzenická kyselina) jenž byly nalezeny v krvi lidí, co jedí rýži dvakrát a vícekrát týdně.
Zajímat by vás to mělo tím více, čím častěji ji jíte. Pro některé lidi a kultury je to hlavní jídlo, takže arzén je pro ně asi takový problém, jako když se živíte jedině lovem ptáků a zvěře a konzumujte olovo ve velkém.
Většina prepperů má rýži poměrně ráda, protože má dlouhou trvanlivost a s fazolemi je to dobrá kombinace jako příloha (obě sólo málo méně nutrientů a aminokyselin).
Během vaření většina arzénu opouští rýži a vstupuje do volné vody.
Když tedy rýži uvaříte dosucha opět, nebo použijete vařič rýže (rýžovar), tak se skoro vše zase vsákne zpátky (84 % původního arzénu)! Když ale použijete pořádnou dávku vody, tak se všechen neabsorbuje, ale naředí.
Prof. Meharg testoval vše a zjistil, že když užijete poměr 1:5 rýže k vodě, tak se v ní zůstalo jen 43 % původního množství arzénu.
Jednoznačně – když totiž byla tato metoda zkombinována z namočením přes noc, tak zde zůstalo jen 18 % arzénu.
Basmatská rýže importovaná z Indie a Pákistánu a jasmínová rýže z Thajska mají nejméně arzénu takříkajíc z výroby.
Pokud ji ale nejíte denně, tak to neřešte. Otázka je ale to, aby se k vám arzén nedostal jinými zdroji že ano – nejvíce ho je právě v rýži, pak listové zelenině a mořských plodech. Sloučeniny As3 jsou 5-20x toxičtější jako As5. Druhý řečený je ale naštěstí arzén organický.