📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jaká solární technologie je nejlepší?

5. března 2020Zábava, volné chvíleHájek PetrDoba čtení 5 minutPřečteno: 145x

Dnes se podíváme, jaká solární technologie je nejlepší pro off-gridery / survivalisty / outdooráky / preppery do jejich chat a farem pro dlouhodobý výpadek elektrické sítě. Konkrétně bude řeč o třech technologiích: olověných kyselinových článcích, lithium-železitých a nikl-železitých a ty si laicky srovnáme.

Solární panely na střeše domu

Pořídit si solární panely je jen polovina rozhodnutí, jaké při své cestě „mimo síť“ musíte udělat – také je tu nutnost zvolit optimální typ článků pro vaše nároky. Není to ale nic složitého. Stačí si jen uvědomit, co jsou vaše klíčové priority (pro přehlednost si nějakou vytištěnou online tabulku lokálního prodejce můžete oznámkovat jako ve škole).

Pokud nahlédneme do nějakého srovnání od stavitelů podobných sestav (třeba IronEdison.com, tak hned zjistíme, jaká technologie pro nás / vás bude nejvýhodnější. 

Jaká solární technologie je nejlepší pro dlouhodobý výpadek elektrické sítě?

Kdybychom se dívali čistě jen na porovnání bateriové chemie podle pořizovací ceny, tak kyselinové olověné články stojí nejméně při pořízení. Ale v konečném důsledku v dlouhodobém pohledu vás budou stát paradoxně nejvíce.

Nejlevnější bateriová chemie z dlouhého pohledu je akumulátor nikl-železitý. I když si to vyžaduje z vaší strany větší údržbu – jako třeba obnovovat vodní elektrolyt každých cca 10 let. 

Nejluxusnější parametry má samozřejmě článek lithium-železitý, ale patří mezi ty středně drahé hrátky s elektřinou (cca 50 % více proti nikl-železitému, ale stále dvakrát až třikrát lepší než články olovo-kyselinové). Navíc z dlouhodobého pohledu na věc je nejvýhodnější a jeho dalším esem je zcela nulová údržba. A to opravdu absolutně žádná. 

Nejlepší a nejhorší solární technologie?

Po prostudování podobných tabulek je zřejmé, že nejhorší výkon a parametry se dají čekat od článků olověných kyselinových. Ty zvládnou asi tak jen 1000 cyklů při 50 % vybití. Z hlediska dlouhodobých nákladů tedy není co řešit a těmto se vyhněte, protože se musí často nahrazovat.

Nejlepší výkon a parametry vám poskytnou články lithium-železité a nikl-železité. 

Pokud je pro někoho zcela klíčová nulová údržba, tak též není co řešit a musíte zvolit článek lithium-železitý. Baterie též nevypouští žádný plyn, takže není třeba řešit pro ně speciální umístění poblíž domu. 

Co se týče článků nikl-železitých, tak ty zase mají nejlepší trvanlivost a životnost ta dosahuje až 30 let při nějakých 11 tisíci cyklech a vybití na 50 %. 

Nejlepší a nejhorší solární technologie pro určité období?

  • 5-7 let. Pokud hledáte něco nejefektivnějšího na 5-7 let, tak články olověné kyselinové by mohly toto období při nižším vybíjení přežít. Pak se ale stejně tak či onak nevyhnete náhradě celé bateriové sady, jestli je chcete provozovat i nadále. 
  • 10-15 let. Když zvažujete něco v tomto časovém horizontu, tak naše osobní rada by byla články lithium-železité. Nemusíte je měnit co 5-7 let a nevyžadují údržbu a navíc jsou lehčí, takže zaberou nejméně místa.
  • 20-30 let. Toto zvládnou zase jako nic články nikl-železité, jenž klidně dají 30 let při 50 % vybíjení. Také to bude z hlediska ceny nejvýhodnější. Jestli vám ale mají sloužit, bude to chtít pravidelnou údržbu. To může být v pohodě pro některé typy lidí (je to vlastně jen další zvíře na farmě co potřebuje vodu), pro jiné to zase nepřipadá v úvahu třeba z důvodu jeho fyzického handicapu. 

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny