📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

České vynálezy: Remoska

6. července 2022AktualityPavel KreuzigerDoba čtení 8 minutPřečteno: 1463x

Za socialismu braly remosku hospodyňky často jako neoddělitelnou součást domácnosti, ale po revoluci se na tuto přenosnou pečicí troubu tak trochu pozapomnělo. Naštěstí se dočkala znovuzrození a my si ji tak můžeme koupit i dnes, a to nejen v bazaru. V čem je jedinečná?

Stručná historie remosky

Historie remosky se začala psát v roce 1957, kdy její princip vymyslel Oldřich Homuta. Ten byl tehdy na služební cestě ve Švédsku a tam viděl hrnec, který sám vařil. Trochu ho vylepšil a přidal mu schopnost pečení. A slavná remoska byla na světě. Dobu největší slávy remoska zažila v době, kdy se vyráběla v továrně v Kostelci nad Černými Lesy. Ale málokdo už ví, že ještě předtím ji stavěli téměř na koleně v malé dílničce v Praze.

Remoska

Remoska si od počátků stále zachovává svůj původní tvar, byť s menšími designovými změnami. Autor: Jiři Svoboda – Vlastní dílo, Volné dílo.

Ostatně jako patent byla remoska zapsaná až v roce 1964. To by se v dnešní době stát nemohlo – sedmileté okno by téměř určitě někdo zneužil. Zajímavé je, že název Remoska se neujal hned od začátku. Ostatně se jedná o odvozeninu podniku Remos, který byl zkratkou slov Revize, Elektro, Montáže, Opravy a Servis. Ještě předtím nesl přístroj název HUT, tedy podle konstruktérů jmen Homuta, Uher a Tyburec (Oldřich, Jindřich a Antonín).

Po revoluci začala sláva remosky upadat a počátkem 90. let už byl její výrobce na prodej. Náhodou se to dozvěděl jistý Jiří Blažek, který firmu koupil, přejmenoval na Remoska s.r.o. a přestěhoval do Frenštátu pod Radhoštěm, kde se slavný pečicí hrnec vyrábí dodnes.

Multifunkční možnosti využití

Remoska je vynález, ve kterém si snadno uvaříte a napečete všude tam, kde je přístup k elektřině. Ano, zde budou milovníci outdooru a bushcraftu možná trochu zklamáni (i když už byl úspěšně vyzkoušen i pohon remosky na solární panely), ale pokud neplánujete trávit celé dny a noci mimo civilizaci, potom ji kromě domácnosti využijete třeba na chatě, na chalupě či v kempu. Oblíbená bývala také na studentských kolejích.

Remosku využije každý, kdo si chce plnohodnotně uvařit nebo upéct jídlo na cestách. Nebo pro domácnosti, které jsou například jednočlenné a sami buď troubu vůbec nemáte, nebo se vám nevyplatí ji zapínat. Ostatně drahé energie mohou být dalším marketingovým argumentem pro používání remosky.

Tato „čarovná pícka“, jak jí prý přezdívají Rusové, nabízí skutečně multifunkční využití. Zatímco někdo nedá dopustit na maso, které si v ní připraví, jiný zase remosku raději využívá k pečení buchet a jsou lidé, kteří tenhle zázrak československého designu využívají třeba i na zavařování. Fantazii se skutečně meze nekladou. Kromě masa v remosce můžeme připravovat rýži nebo například dušenou zeleninu, ale i rozličné sladké pokrmy. Dokonce lze mísu využít i pro rychlé rozmrazování pokrmů.

Design remosky

Princip a design remosky je vlastně poměrně jednoduchý. Jedná se o pánev, která je vybavena víkem s topnými spirálami. Právě tyto topné spirály ohřívají (pečou) jídlo, které se nachází uvnitř. Stav pečení si jednoduše pohlídáte díky sklu, které se nachází uprostřed víka, které je tak průhledné. Každopádně design se od roku 1957 příliš nezměnil. Remosku stále bezpečně rozeznáte od jiných výrobků, i když se její vzhled v průběhu času mírně mění a stejný vždy není ani materiál.

Jenže ne u všech aktuálně vyráběných modelů najdete ono sklo ve víku. Je to proto, že některé pokrmy se při pečení v oblasti pod sklem ne vždy úplně dokonale propékaly a navíc pečení bez skla podle výrobce znamená i nižší spotřebu elektřiny. Přesto jsou prosklené modely stále v prodeji, neboť mnozí zákazníci zkrátka preferují, že si při pečení mohou připravované jídlo vizuálně kontrolovat.

Výrobce se snaží o to, aby byl design remosky neustále „retro“ a zákazníci si mohli koupit nádobí (nebo spotřebič?), na které jsou zvyklí od svých babiček. Ostatně remosku v průběhu času využívaly nejen české babičky. Ale o tom dále. Co se týče materiálu, byl v průběhu času v drtivé většině využíván hliník, dnes se však používá i potažení teflonem a dalšími moderními materiály.

Horní část remosky tvoří ono pečicí víko, následuje mísa, která může mít různou hloubku, tvar a velikost, a nedílnou součástí remosky je také stojan, který udržuje stabilitu celé sestavy. Remoska je nyní k dispozici ve variantách Grand s obsahem 4 litry, Original s obsahem 2 litry a Mini s obsahem 0,9 litru. A přikoupit si můžete různé varianty mís. Verze remosky Mini je ideální pro jednoho člověka, Original pro pár a ve variantě Grand uvaříte pro celou rodinu.

Úspěchy v zahraničí

Remoska se dočkala úspěchů nejen v Československu, ale i v zahraničí. Nejdříve přirozeně v bývalém východním bloku. Kromě Ruska se vyvážela třeba do Maďarska, kde si její název četli po svém a tak pícce místo „remoska“ říkali „remoška“. Uvádí se, že do roku 1991 se vyrobilo 2,7 milionu kusů remosek.

Ve své novodobé historii firma Remoska s.r.o. vyváží svůj úspěšný produkt především do Velké Británie. Zde jej proslavila lady Milena Grenfell-Baines, žena, která se do země dostala jako jedno z Wintonových dětí. Ta se vedení firmy ozvala sama od sebe a následně využila svých kontaktů pro propagaci mezi tamními spotřebiteli. Dokonce pak sama napsala i kuchařku s recepty speciálně přizpůsobenými pro přípravu v remosce.

V roce 2001 remoska dokonce získala cenu za nejlepší nový výrobek roku, kterou jí udělil anglický časopis Good Housekeeping. Objem 1 500 kusů, který byl naplánován pro prodej na první rok, se prodal už za první týden. A za první rok si remoska ve Velké Británii našla celkem 17 tisíc zákazníků. Darem ji dokonce později dostal i princ Charles.

Závěrem

Remoska je praktická svojí univerzálností, tím, že se v ní dá připravit téměř jakékoliv jídlo, které se dá jinak připravit v běžné troubě. A to oproti té troubě za mnohem nižší spotřeby energie. Za hodinu prý spotřebuje tolik elektřiny jako běžný desetiminutový předehřev. V remosce se peče při teplotě přibližně mezi 160 a 180 °C, a to je asi jediná nevýhoda tohoto českého vynálezu. Teplota se zde zkrátka nedá regulovat.

Přesto výhody remosky nad jejími nevýhodami převažují. Zásadní je rychlost přípravy, díky které je spotřeba trouby mnohem nižší než u jiných alternativ. Teflonový povrch moderních verzí remosek navíc umožňuje pečení téměř bez tuku. Navíc se remoska jednoduše udržuje i obsluhuje. Snad jen nezapomenout na to, abyste rozpálené víko pokládali na linku nebo na stůl vždy vzhůru nohama, tedy topnou spirálou nahoru.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny