📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Top 5 věcí, ze kterých se dá v zimě v přírodě uvařit čaj

28. prosince 2020Rady a tipyBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 10 minutPřečteno: 666x

Jste nadšenci i pro zimní bushcraft? Od toulání přírodou vás neodradí ani teplota pod bodem mrazu a pokud tomu tak je, pak se vám bude hodit těchto pět surovin, které vám sama příroda nabízí a rozhodně na ně narazíte i v zimním období, z nichž si uvaříte skvělý čaj pro zahřátí těla a nakopnutí organismu. Co je víc, než využít darů přírody a zahřát se nad hrnkem teplého čaje. Pojďme se na tyto suroviny společně podívat.

Čaj z jehličí

Tento druh čaje, při kterém se využívá nejčastěji smrkové jehličí, je asi nejznámější a nejvyužívanější   surovinou, ze které si čaj v přírodě můžete připravit. Pokud se tedy rozhodnete pro čaj ze smrkového jehličí, určitě neprohloupíte, protože jehličí ze smrku je bohaté na vitamin C a ten se v zimě obzvlášť hodí. Je dobrý při onemocněních dýchacích cest, protože terpen, který i mimo jiné látky jehličí obsahuje, rozpouští dobře hleny. Každopádně s konzumací smrkového čaje to nepřehánějte, protože terpen není úplně to pravé ořechové pro vaše ledviny, ale v rozumné míře neuškodí. Čaj nejlépe připravíte tak, že si dáte vařit vodu (pokud nemáte vodu, můžete využít i sníh), ať už na rozdělaný oheň, nebo máte s sebou vařič. Vodu přiveďte k varu, ale nasbírané větvičky, stačí jich pár, vložte až poté, co vodu přestanete vařit, protože pokud připravíte čaj tímto způsobem, je největší šance, že nezničíte varem obsažený vitamin C. Větvičky, pokud máte tu možnost, můžete nasbírat nejlépe z popadaných větví nebo pokácených stromů. Nemusíte kvůli tomu škubat živé stromy. Samozřejmě pokud není vyhnutí a za celou dobu nepotkáte padlou větev, o čemž ale pochybuji, pak tři utržené větvičky nijak neuškodí. Vždy trhejte špičky větví, to jsou nejmladší části, které jsou nejvíce bohaté na vitamíny a minerály. Čaj z jehličí se dá připravit i z borovice, která je rovněž považována za velmi bohatý zdroj vitamínů a minerálů a nakopne vaší imunitu. Ale není to pouze jehličí, ze kterého si můžete připravit pořádný lesní čaj. Pojďme se podívat i na další lesní suroviny, které můžete využít.

 Větev borovice v zimě

Dubová kůra

O dubové kůře už jste určitě slyšeli. Je známá spíše ve formě mastí, které mají skvělé hojivé a regenerační schopnosti. Ale málokdo už ví, že z dubové kůry si můžete připravit i čaj. Pokud si představujete, že prostě vyříznete kus kůry z dubu, tak zase tak jednoduché to není. Vždy musíte na čaj použít kůru z mladých větví, takže nepátrejte po vysokých dubech, ale po mladých stromcích a z jejich větviček pak stačí ořezat kůru, která nám dobře poslouží pro uvaření skvělého teplého nápoje pro zahřátí. Je dobré zmínit, že čaj je skvělým pomocníkem při otravách žaludku jídlem a průjmových onemocněních, a také pomáhá lépe trávit. Pokud připravíte z dubové kůry silnější odvar, pomůže vám s omrzlinami, popáleninami a hojením ran. Čaj připravíte tak, že si dubovou kůru pokrájíte a v již studené vodě jí 10 minut povaříte. Poté je čaj připraven ke konzumaci. Dubová kůra je bohatá na třísloviny, které mají pozitivní vliv pro imunitní systém a má antioxidační účinky.

Houbový čaj

Možná vás zarazilo, že zmiňuji houbový čaj, když se jedná o zimní toulky přírodou. To ale vůbec nevadí, protože jsou určité druhy hub jedlých, které rostou i v zimním období. Jednou z nich je takzvané Jidášovo ucho, které určitě budete dobře znát, jako černou slizkou houbu, často využívanou do čínských pokrmů. Dříve se také nazývala boltcovitka bezová, a to hlavně proto, že svým tvarem připomíná tato zvláštní houba boltec ucha. To pro vás může být prvním poznávacím znakem. Hledat jí můžete především na větvích černého bezu, ale zkusit můžete i jakékoliv listnaté stromy. Má ráda vlhké prostředí, proto se s ní můžete setkat i v zimním čase. Jidášovo ucho je rosolovité na omak a barvou červenohnědé až hnědé. Na větvích roste vždy několik plodnic u sebe. V přírodě se můžete setkat buď s čerstvými, nebo suchými plodnicemi. Těmi suchými se nenechte odradit, protože je můžete využít stejně dobře, jako ty čerstvé. Tato houba má prokazatelné antioxidační účinky. Čistí cévy, snižuje srážlivost krve, takže předchází vzniku infarktu a podporuje peristaltiku střev. Čaj připravíte tak, že hrst hub povaříte 15-20 minut. Houby, které jsou již povařené můžete využít zároveň do nějakého jídla, nemusíte je vyhazovat.

Houba Jidášovo ucho

Šišky

Vrátíme se k našim blahodárným jehličnanům. Čaj totiž nemusíte připravovat pouze z jehličí, ale i z takových šišek se dá uvařit velmi zdravý nápoj, který vás na vašich cestách zaručeně zahřeje a dodá tělu energii. Šišky borovice jsou pro tento účel ideální přírodní surovinou, kterou lze použít na vývar. Opět obsahují vitamíny, třísloviny a další zdraví prospěšné látky, které zvyšují imunitu a jsou vynikající alternativou před léky při respiračních onemocněních. Odvar z borovicových šišek je také dobrý při infekcích močových cest a zánětech ledvin. Čaj ze šišek můžete uvařit i při zimních toulkách přírodou, protože jsou opět k nalezení po celý rok. Příprava čaje je opět jednoduchá. Dvě borovicové šišky, nejlépe roztlučené, zalijte cca 3 dcl vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pokud chcete, je lepší výluh slít, protože pít kousky šišek není zrovna dvakrát chutné. Nápoj máte připraven, teď už jen stačí vypít u plápolajícího ohýnku a vychutnávat si kouzlo zimní přírody.

Kopřivový čaj

Divíte se tomu, proč zmiňuji právě kopřivu? Když zrovna potřebujete hledat suroviny v zimní přírodě? Může se zdát, že jakmile napadne pokrývka sněhu, tak kopřivy mizí. Ale není to tak úplně pravda. Kopřiva totiž roste během celého roku, takže ne pouze ve vegetačním období. Budete ale muset lépe hledat. Sbírat kopřivy v zimě nebude tak jednoduché, jako sbírat jehličí. V zimním období totiž kopřiva obráží lístky pouze u kořenů, což pro sběr bude náročnější a o to více, pokud budete muset opravdu hledat v přírodě, která bude mít sněhovou pokrývku. Kopřiva zabraňuje zadržování vody v lidském těle, to znamená, že po vypití budete chodit častěji na toaletu, takže pozor na to, abyste to s pitím kopřivového čaje nepřehnali. Kdo z nás chce chodit často na záchod v mrazivém počasí, že?  Uvaření kopřivového čaje je opět stejné, jako u předešlých surovin. Stačí rostliny očistit od případné hlíny a hmyzu, i když nějaký ten protein také není na škodu a poté pouze zalít horkou vodou a nechat 15 minut louhovat.

Namrzlé listy kopřivy

Shrnutí

Takže abychom si to shrnuli. K přípravě lesního čaje vám postačí oheň, který můžete buď rozdělat, anebo využít některého z našich vařičů. Voda, kterou nejlépe přenesete v čutoře, nebo můžete použít místo vody sníh, nemáte-li k dispozici vodu, ani jí nemáte kde načerpat. Pak budete potřebovat některou ze surovin, ze které čaj vylouhujete, no a nakonec nádobu, ve které čaj uvaříte. Nádobu vybírejte tak, aby bylo možné ji použít na přímém ohni, takže vhodný bude například ešus. Pokud si budete chtít uchovat nápoj stále teplý a nechcete ho vypít ihned, doporučuji také termohrnek, který vám čaj dlouho teplý udrží.

Takový hrnek teplého čaje v zimním mrazivém počasí vám určitě pobyt v přírodě zpříjemní. A co je hlavní, zahřeje zmrzlé tělo! Je skvělé, že můžeme čerpat z tolika lesních surovin i v zimě. Matička příroda nás prostě nikdy nenechá na holičkách, pokud víme, jak na ní!

Štítky Zima

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny