📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

5 tipů, jak si usnadnit bivakování v zimě

18. listopadu 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 6 minutPřečteno: 593x

Ještě jste neslyšeli pojem bivakování a nevíte, co si pod ním představit? Pak vám ho právě teď vysvětlíme. Bivakování znamená přespávání pod širým nebem. Dříve se toto slovo používalo pro nouzové přenocování v přírodě. Dneska se s ním setkáte už spíše ve spojitosti s přespáním venku za sníženého komfortu.

Úchvatný pohled na zasněženou krajinu

Tip č. 1: Zkontrolujte předpověď počasí

Ještě předtím než se pustíte do balení potřebného vybavení, zkontrolujte předpověď počasí. Hory jsou nevyzpytatelné a proto je dobré tento krok nepodcenit. Jistě nechcete během vaší výpravy zažít sněhovou vánici nebo velký mráz!

Tip č. 2: Sbalte si kvalitní zimní vybavení

Abyste si bivakování užili a ve zdraví ho přežili, sbalte si s sebou kvalitní zimní vybavení, které vám pomůže udržet se v teple. V opačném případě riskujete bezesnou noc nebo dokonce  podchlazení a omrzliny! Nezapomeňte proto na vhodný:

Spacák

Výběr vhodného spacáku na zimní bivakování závisí hlavně na počasí. Péřový se hodí do mrazivých, jasných nocí. Bývají dražší a teplejší, ale problematičtější Do mrazů bez sluníčka, kdy je vysoká vlhkost vzduchu doporučujeme spacák s dutými vlákny, který ani po několika dnech nenavlhne. Obecně platí, že spacák by měl být vždy určený do mínusových teplot a vyroben z vnějšího nepromokavého materiálu.

Doporučené produkty

Batoh

Vhodný batoh na zimní bivakování by měl být dostatečně prostorný, ale ne moc těžký. Nezapomeňte na to, že chůze ve sněhu může být sama o sobě vyčerpávající, kór s několika kilovým batohem na zádech. To platí o to více v případě, kdy pojedete na lyžích. Zásadní je také jeho nepromokavost a odolnost.

Kvalitní oblečení

Pro nocování v zimě je důležité také kvalitní oblečení jako je čepice, ponožky, spodky nebo trička. Na bivakování v chladném počasí se skvěle hodí merino vlna, která vás zahřeje i v situaci, kdy se zpotíte. V případě nošení oděvů z tohoto materiálu se vyhnete také zápachu. Z těchto důvodů si s sebou nemusíte brát tolik kousků, což je výhoda v porovnání s bavlnou nebo s jinými materiály. Ušetříte tak i místo v batohu. Kvalitní boty do zimních podmínek a rukavice snad ani nemusíme zmiňovat. Obličej před mrazem si ochráníte kuklou.

Jídlo

Pro zimní bivakování je jako stvořené dehydrované jídlo, které si můžete připravit na ohni, plynovém nebo benzínovém vařiči, ale i bez něj. Stačí vám trocha vody a za pár minut máte snídani, oběd nebo večeři přichystanou! Na našem e-shopu nabízíme pro vegetariány i masožravce 100 % přírodní hotová jídla, která jsou vysoce energetická, bez přidaných přísad i prakticky zabalená.

Teplý nápoj v zimě vždy potěší

Tip č. 3: Dobře si naplánujte cestu

Kromě přípravy vhodného oblečení a kontroly počasí si cestu dopředu dobře naplánujte. Vyhnete se tak stresu, který by vám mohl způsobit ještě větší potíže. Dopředu si rozmyslete, zda se budete do cílového místa přesouvat pěšky, na lyžích nebo pomocí sněžnic. Podle něj lépe odhadnete, kolik času budete potřebovat.


Pamatujte také na to, že pohyb ve sněhu je mnohem náročnější. Doporučujeme vám proto zjistit i jaký druh a jaké množství se ho v dané lokalitě nachází. Pro případ nouze si připravte náhradní plán zpětného návratu do civilizace.

Tip č. 4: Vyberte si vhodné místo pro bivakování

Především platí, že musíte vybrat místo, které je chráněné před větrem - například skalní stěnou, sněhovou závějí nebo vámi vytvořenou bariérou (větve zapíchnuté do země, přikryté sněhem a jím zaházené nebo zeď ze sněhu). 

Až budete úkryt stavět, vždycky myslete na to, že vchod musí směřovat na opačnou stranu, než fouká vítr. Jinak vám bude do úkrytu pronikat studený vzduch a spolu s ním i sníh. Ještě předtím než začnete místo upravovat, se však přioblečte. Myslete na to, že při chůzi nebo lyžování se více zahřejete, pokud ale budete na místě, mohli byste prochladnout a hůř by se vám i usínalo.

Tip č. 5: Připravte si vše potřebné na vaření i spaní

Po nalezení vhodného místa a jeho úpravě si připravte všechny potřebné věci na spaní. Těsně před zalehnutím si dojděte na toaletu, ať v noci nemusíte vylézat do mrazivé noci. Udělejte si také malou rozcvičku - pobíhání po lese vám skvěle rozproudí krev v žilách. A až se budete zavrtávat do spacáku, nedýchejte dovnitř. Zamezíte tak jeho zvlhnutí. Pro zahřátí obličeje raději použijte kuklu


Ještě předtím než rozděláte oheň na vaření (což vřele doporučujeme, protože horká polévka, čaj nebo hotové jídlo vás zahřeje), se ujistěte, že nad vámi není žádný sníh nebo rampouchy, které by se mohly teplem roztavit a spadnout. Pokud budete vařit na ohni, připravte si také vlhké dřevo a vodu (lepší než sníh jsou rampouchy, protože je z nich více vody). Ohniště se poté snažte založit na podložce z kamenů nebo vlhkého dřeva, abyste tak zabránili jeho postupným propadáváním pod tajícím sněhem.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny