Jak jistě víme, bez tekutin je tělo schopno přežít maximálně tři dny. Tekutiny musíme doplňovat celý den v závislosti na naší tělesné aktivitě a venkovní teplotě. Čím jsou větší, tím více musíme vypít. Ale jak přenášet vodu? Co takhle zvolit lahev nebo čutoru? Tento starý způsob je velmi efektivní. Některé batohy nemají možnost použití CamelBagu, proto je lahev nebo čutora nutností. Je v nich nějaký rozdíl? Obě jsou to nádoby na vodu, ale konceptem se trochu liší. Která je tedy lepší?
Pamatujeme si na ty bez hrané nádoby na vodu? Tak to jsou čutory. Čutora je prakticky slangové označení polní láhve. Takové s sebou nosili vojáci před vynálezem CamelBacku a jemu podobných. Čutory jsou různě velké, některé pojmou litr, jiné jen půl nebo tři čtvrtě. Jejich původní konstrukce byla vytvořena z lisovaného plechu. Dobrý materiál – napadne nás. To bohužel není až taková pravda. Plech byl slabý a navzdory zakulacené nádobě se rychle opotřeboval. Stačil menší pád a už na něm byl důlek. Tak, jako tak vydržel velmi dlouho. Časem se na čutory začaly vyrábět ochranné povlaky z různých materiálů, které prodlužovaly jejich životnost. S příchodem plastu postupně plechovým čutorám odzvonil konec. Plast byl v tomto ohledu mnohem sympatičtější. Nepodléhal korozi, byl pružnější a hlavně – jeho výroba byla mnohem levnější a snazší. Tím bylo rozhodnuto. Proto jsou moderní čutory plastové. Navzdory tomu se stále dají sehnat staré plechové, které mají přeci jen něco do sebe.
Určitě nás napadne, že lahev všichni známe. Ačkoli moderní způsoby a nekonvenční vzhledy by nás mohly přesvědčit o opaku. Ano, můžeme mít klasickou PETku nebo si koupit sportovní lahev od prosazované značky. Pro ty, co touží po něčem jiném, jsou zde firmy, které se snaží jít nám naproti. Moderní vzhledy spolu s moderními technologiemi zaručují vizuální pastvu pro oči a perfektní vlastnosti. Například lahve od značky Nalgene. Jsou trochu jiné, než ty ostatní v čemž je jejich krása. Nabízejí několik možností zavírání. Včetně širokého hrdla, které usnadňuje pití a údržbu lahve, nabídne i vestavěné brčko nebo víčko ve víčku. Tím vším se nám snaží naznačit, že prodávají něco jiného, než ostatní. Něco lepšího? To je otázkou vlastního přesvědčení, pro které si však musíme koupit jednu z nich. Takže jak je to vlastně s těmi čutorami a lahvemi?
Když si budeme chtít vybírat podle pohodlí, dostaneme se do velkého křížku. Pohodlí z nošení může nabídnout i čutora. Bývá opatřena obalem, který má ve své zadní části klipy nebo průvlek na opasek. Díky nim můžeme čutoru nosit samostatně a nemusíme k ní mít žádný batoh. Jejich otvírání je buď na šroubovací víčko, nebo na špunt. To se nijak neliší od klasický lahví, ale co ty neklasické? Je to právě pohodlí při pití, které odvracuje zrak od konkurence v podobě polních lahví. Přesto, že na lahve musíte mít batoh, ledvinku nebo obal, odvděčí se perfektními materiály a komfortem při pití. Pítka, brčka a podobné moderní verze picích soustav jsou pro takové použití ideální. Budeme-li vybírat, zaměřme se vždy na materiál. Plechové polní láhve jsou bez problému. Ten nastává, když se zaměříme na plast. Každá láhev nebo čutora by neměla - dokonce nesmí, obsahovat látku zvanou Bisfenol A, je velmi škodlivá. Tak si na ni dejme pozor. Pak už je vše jen otázkou sympatií. Tak jako ta dostaneme velmi dobrého společníka na cestách přírodou.