Karimatka slouží nejen k tomu účelu, aby se nám v přírodě spalo pohodlněji, ale zároveň jsou i tepelným izolantem, díky čemuž se odspodu nenachladíme. Na jaře už jsou sice teploty vyšší než v zimě, ale i tak v noci dost často klesají k nule. U karimatek bývá udáván jako jeden z údajů tepelný koeficient R, přičemž čím vyšší je hodnota tohoto koeficientu, tím více se karimatka hodí i do chladnějšího počasí. U jarní karimatky by se hodnota R měla pohybovat přibližně mezi čísly 2 a 3,5.
Pokud jde o typy karimatek, i na jaře platí, že stále máte na výběr ze samonafukovacích a klasických pěnových modelů. Zde volte především podle toho, do jakého terénu se vydáváte. Máte-li v plánu spíše kamenitý terén, dejte přednost raději běžné pěnové karimatce. I v této kategorii najdete komfortní modely a navíc zde příliš nehrozí, že byste si karimatku nenávratně zničili.
Samonafukovací (nebo „jen“ nafukovací) karimatky jsou přirozeně už ze své podstaty pohodlnější, ale na druhou stranu mohou v náročnějším terénu podléhat zkáze. Co se týče hmotnosti, tam na tom většinou bývá lépe pěnová karimatka, jenže ta je zase poměrně neskladná. Samonafukovací karimatku zkrátka lépe sbalíte do batohu.