Oblečení „dámské košile“ je ošacení typu „košile“ určené výhradně pro ženy. Co se týče pojmenování tohoto kousku lidského šatstva, tak to pochází z pozdně latinského slova „Casula“, jenž doslova znamená: plášť s kapucí.
„Dámské košile“ jsou částí lidského oblečení typu „košile“ určeného výhradně pro ženy. Co se týče označení toho kousku lidského ošacení, tak to pochází z pozdního slova z latiny a pojmu „casula“, jenž doslova znamená „plášť s kapucí“.
Stručně řečeno, jakákoliv košile (tj. pánská košile, dámská košile i dětská košile) slouží svému majiteli absolutně stejně: totiž k zakrytí horní části těla. Všechny moderní košile jsou vyrobené z látky (umělých materiálů / přírodních materiálů / kombinace přírodních materiálů a umělých materiálů) a vyráběné strojově.
Jakoukoliv košili poznáte stran její funkce velmi snadno – je to takový kus lidského oblečení, co je z látky a ukrývá svému nositeli celou horní polovinu jeho těla.
Co se týče jejího složení, tak košile má svislé / vertikální zapínání na knoflíky (co se dá rozepnout po celé délce), rukávy a límec.
Co se týče tzv. „Nežehlící košile“, tak to je taková dámská košile, co je vyrobena z určitého specifického typu látky, jenž se nemusí po vyprání a dosušení žehlit, jelikož oděv nevypadá jako pomačkaný. Tohoto vítaného snížení mačkavosti je dosaženo jednak speciální povrchovou úpravou daného materiálu a v řadě druhé, vložením malých pevných pásků do švů, jenž by mohly dělat problémy. Díky tomu se tedy košile zdá i po vyprání hladká a rovná.
Většinou je to ale jen první fáze celého tohoto nesmírně složitého procesu. Ta další je ta, že se původní materiál připravuje na svou novou formu a nemačkavost úpravou ve specifické peci. Poté získá po usušení jednak dané vlastnosti (nemačkavost myšleno) a pak také schopnost, vrátit se po přeprání do původního tvaru. Občas se nakonec používá ještě změkčovadel v materiálu.
Možná jste si této věci nevšimli, možná také ano. Ale faktem je, že ženy mají na dámských košilích knoflíky na druhé straně. Proč tomu tak je?
Dámské košile se liší hlavně jednoznačným typickým střihem, ale není to jediná věc. Ženy mají knoflíky nalevo a muži napravo.
I když se na toto téma objevila fáma, že to bylo pro služebné, jenž kdysi oblékaly dámy, takže aby se lépe zorientovaly v zrcadle, tak je to u žen na druhé straně. Je to samozřejmě nepravdivá pověra, jelikož stejnou věc dříve dělali i služebné u pánů.
Důvod je jiný. Ženské košile mají zapínání na druhé straně, jelikož když kojí děti, mají dítě obvykle položené na levé ruce, takže mívají pak volnou pravačku, kterou mohou operovat se svým šatstvem. Celý proces je logicky nejsnazší tehdy, když je uspořádání takové jaké je (tj. knoflíky jakoby naopak proti mužům).