Úrazy se zkrátka stávají a jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Jednou z možností, jak se na takové neštěstí preventivně nachystat, jsou i záchranářské nůžky. Ty si můžete přibalit i do auta nebo do batohu.
Je lepší být připraven než plakat nad rozlitým mlékem (anebo jak říkají příhodněji na Slovensku, „nad rozlitou krvou“). Součástí přípravy by mělo být i to správné vybavení. K výbavě lékárniček většinou patří i nůžky, které je možné využít pro různé účely (viz níže). Jenže problém je v tom, že běžné lékárničky obsahují také běžné nůžky. Ty zkrátka nemusejí splňovat záchranářské standardy, které se občas mohou hodit i laikům.
Záchranářské nůžky jsou nástrojem pro profesionály, který by měl být vyroben z těch nejkvalitnějších dostupných materiálů. Kromě toho by měl splňovat i určitá specifika, na která z pochopitelných důvodů drobné nůžky z levné lékárničky prostě dosáhnout nemohou. S těmi často můžete přestřihnout tak možná přiložený obvaz.
Hlavní funkcí každých nůžek je přirozeně stříhání. Záchranářské nůžky toho ovšem musejí splňovat mnohem víc. Musejí nabízet všechny potřebné nástroje pro profesionály, jež je třeba mít po ruce v nouzové situaci, především při záchraně života.
Záchranářské nůžky by měly být z tvrdého a odolného materiálu, ale také by měly být zahnuté, aby přestřihly i ty nejtvrdší tkaniny, ale současně aby ještě dále neporanily poraněného. Měly by být ergonomické, aby se s nimi dobře manipulovalo a ve vypjatých situacích nebylo nutné řešit, jak je vlastně chytit, abyste je mohli efektivně používat.
Některé záchranářské nůžky jsou ještě zvlášť vybaveny speciálními nástroji typu řezáku bezpečnostních pásů, řezáku prstenů či extrémně tvrdého hrotu na rozbití skla. Využitelným doplňkem může být v některých případech i klíč na kyslíkové lahve, které se běžně převážejí například ve vozidlech rychlé záchranné pomoci. A hodit se může také pravítko, které v některých případech najdete na ostří.
Kvalitní záchranářské nůžky je vhodné mít přibalené v autě (a vědět, kde je máte, aby byly vždy po ruce), případně v batohu, ať už se vydáváte kamkoliv. Nikdy nevíte, co se vám cestou může stát. Případně někomu jinému, komu můžete poskytnout první pomoc.
Nemusíte totiž být jen pasivním přihlížejícím, ale taky tím, kdo reálně pomůže. Třeba i zachránit život. A na takové situace je třeba se dopředu připravovat nejen vybavením, ale i teoretickým a praktickým výcvikem a v neposlední řadě také mentální přípravou. I ty nejprofesionálnější záchranářské nůžky vám totiž budou celkem k ničemu, pokud při pohledu na krev zkameníte.