Pojem „Polycotton“ (či také počeštěné „Polykoton“) je látka, jenž zároveň sestává z polyesteru (PES) a bavlny. Důvod její existence není samovolný a zbytečný, jelikož poskytuje běžným bavlněným vláknům jisté specifické další užitečné parametry a rysy. Poměr těchto dvou látek se mimochodem liší výrobce od výrobce a potom ovlivňuje konkrétní vlastnosti produktu.
Tento materiál byl vyroben a uveden do praxe až v jednadvacátém století, určitě se proto nejedná o nic příliš tradičního, jako je třeba nylon a Paracord. Zprvu se počal tento mix běžné bavlny a polyesteru používat jako ekonomická volba (s jistými lepšími vlastnostmi proti přírodnímu vláknu bavlny) vhodná na všelijaké domácí prádlo, ložní převlečení a podobné věci. Později ale díky svým vlastnostem (a speciálně pevnosti) se propracoval záhy i do oblasti survivalové a bushcraftové (kde zase lidé pro změnu ocení ekonomičnost látky, praktičnost a odolnost).
Poměr obou látek se liší i velmi radikálně, nicméně lety praxe je již dohledáno a vyzkoušeno, že se za nejlepší pokládá poměr (a látky) s vyšším obsahem bavlny (asi tak do 65 % obsahu), ale dá se narazit i na 15 % obsahu, takže je nutné to sledovat, jelikož čím menší je poměr, tím vyšší šance na to, že se výhodné vlastnosti neprojeví.
S ohledem na to, že člověk většinou nedělá nic zbytečně, se vnucuje otázka, proč vznikl práv Polykoton? Předně, proti běžné a čisté bavlně se Polykoton neroztahuje a nesmršťuje. Po praní se vlákna bavlny nesmrští, jak to bývá zvykem a zůstanou na místě, pročež je struktura tkaniny zachována po skutečně dlouhou dobu. A jelikož jde o umělý materiál zčásti, snižují se nároky i na čištění a prací prášky. A též se i snáze barví (nemluvě o tom, že barva vydrží roky stejná), nežli tradiční bavlna.
Látka je taktéž i velmi příjemná na dotek po těle (něco jako kaliko - tkanina střední hmotnosti v plátnové vazbě z bavlněné nebo viskózové příze) a čím více bavlny, tím pohodlnější je a i prodyšnější. Jen syntetika většinou vlhkosti špatně zabraňuje projít. Polykoton je možná tenký, ale velmi prodyšný a poměrně oblíbený pro nejširší spektrum nasazení.
Je ovšem nutné dát si pozor na praní, jelikož stačí se odchýlit o pár stupňů a nenásledovat proces a je rázem po Polykotonu (stačí ho i jen vyprat v teplotě nad 40 °C nebo žehlit naplno a je to.