Norma ANSI Z87.1 definuje standardy pro ochranu lidského zraku při nošení slunečních brýlí. Tyto standardy, které zahrnují různé oblasti ochrany, definoval Americký národní úřad pro standardy (ANSI). Jedná se o nejobjektivnější dostupné metody měření ochrany zraku a klasifikují se pomocí osmi navzájem nezávislých testů.
Jestliže brýle projdou všemi těmito testy, má výrobce právo plnění normy ANSI Z87.1 uvádět v popisu daného produktu. Jednotlivé testy zkoumají odolnost brýlí proti poškození mechanickými vlivy, jejich optické vlastnosti i ochranu proti UV záření.
V rámci normy ANSI Z87.1 jsou řešeny konkrétně následující dílčí testy:
Testy prizmatické síly a nevyváženosti měří případné posuny pozorovaných objektů při průchodu paprsků světla plochou sklíček slunečních brýlí. První z testů se zaměřuje na obě oči současně, druhý pak na každé zvlášť.
Test lomu světla měří míru zkreslení (zvětšení či zmenšení pozorovaného objektu) při dopadu světla.
Případný astigmatismus kvůli nošení brýlí zase vzniká tím, že brýle oddělují paprsky světla a některé posílají před sítnici a jiné za ní, čímž zase vzniká zkreslení. Test astigmatismu měří míru tohoto zkreslení, které by opět přirozeně mělo být co nejmenší.
Test rozlišení měří ostrost pohledu přes brýle – čím nižší ostrost, tím více vám pozorované objekty splývají dohromady.
A nakonec brýle, které splní test ochrany vůči UV záření, musejí účinně blokovat jak komplexní spektrum UV-A a UV-B záření, tak i škodlivou část modrého světla. Levnějším řešením je pro výrobce řešit ochranu proti UV záření nalepením příslušného ochranného filmu na sklo. Dražším pak integrovat UV ochranu přímo do skel brýlí.
Norma ANSI Z87.1 s sebou přináší standardy, podle kterých můžete vybírat sluneční brýle. Tyto standardy jsou totiž objektivním měřítkem kvality brýlí.