📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Mulesing-free

Mulesing je kontroverzní metoda, která je (bohužel) tradičně používána při chovu ovcí a zpracování vlny. Jejím cílem je prevence onemocnění zvaného myiáza či také flystrike u ovcí, a to především u plemene merino. To je bolestivé, ovšem stejně tak bolestivý je i samotný mulesing. Mulesing-free je postup, při kterém k této bolestivé metodě nedochází. Hledejte toto označení u vašeho oblíbeného výrobce merino oblečení!

Metoda mulesingu spočívá v chirurgickém odstranění kůže okolo ocasu ovce. Tento postup snižuje vlhkost v této oblasti a současně minimalizuje riziko množení much, které jsou původcem onemocnění. Je smutné, že mulesing probíhá bez anestetik a zbytečně zvyšuje trápení ovcí, což je předmětem kritiky ze strany ochránců zvířat i informovaných spotřebitelů.

Naštěstí roste medializace tohoto problému a s ní i tlak na etičtější chov ovcí. Mnozí výrobci oblečení a vybavení z merino vlny, z nichž někteří jsou svými produkty zastoupeni i u nás na Rigad.cz, začínají stále častěji využívat „mulesing-free“ metody při získávání cenného přírodního materiálu pro jejich produkty. Farmáři postupně přecházejí na metody, které snižují riziko infekce ovcí myiázou a současně redukují bolest a stres u chovaných zvířat.

1. Chov odolnějších plemen. Některá plemena ovcí mají přirozenější odolnost vůči flystrike než jiná. Chovatelé tedy začínají upřednostňovat právě tato plemena, u kterých je nižší riziko nákazy bez nutnosti bolestivých zákroků.

2. Selektivní šlechtění. Další možností, jak méně trápit chované ovce, je selektivní genetické šlechtění, jehož výsledkem mohou být ovce s méně záhyby na kůži. Na těch se méně drží vlhkost a tím jsou ovce méně atraktivní pro mouchy.

3. Pravidelná péče a hygiena. Častější stříhání a čištění ovcí, zejména na kritických místech jejich těl, může být opět vhodnou prevencí. Sice je takový postup náročnější na čas a o něco zvyšuje náklady na zpracování vlny a tím i cenu tohoto materiálu, ale jedná se o účinné a humánní řešení.

4. Používání přírodních repelentů. Někteří chovatelé pro odpuzování much a snížení rizika infekce využívají přírodních prostředků. Jedná se o metodu, která je mnohem méně invazivní než mulesing a stále vysoce účinná.

Existuje hned několik certifikací, které eticky orientovaným spotřebitelům zaručují, že vlna u jejich produktů pochází od chovatelů z farem, kde se mulesing neprovádí. Tyto certifikace usnadňují výběr a zvyšují transparentnost v odvětví. Konkrétně se jedná o globální standardizovanou certifikaci RWS (Responsible Wool Standard), kterou dostane jen ten chovatel, jenž splní kritéria pro dobré životní podmínky zvířat.

Dále jsou tu různé lokální certifikace pro vlnu získávanou bez mulesingu či ZQ Merino, což je specificky certifikát pro etické chovatele merino ovcí na Novém Zélandu. Důraz je kladený na udržitelnost a zdraví zvířat.

Existují velké módní značky, které se zavázaly k používání etické vlny. Trend etického chovu a humánního přístupu k ovcím bude pravděpodobně nabírat na síle, a to i v Austrálii, kde byl doposud mulesing asi nejpoužívanější.

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny