Pomocí metal spinningu se vyrábějí různé osově souměrné předměty rotačního tvaru. Na Rigad.cz najdete například termohrnky produkované tímto způsobem. Vznikají tak ale také vázy, poháry, hrnce a další nádobí, lustry, zvony nebo třeba komínové rozety a redukce a podobně. A tato technika se využívá například i v automobilovém průmyslu.
Metal spinning funguje jednoduše, stačí uchytit formu (model), podle které chcete plech tvarovat, a potom samotný plech (ten může být jak ocelový, tak třeba i hliníkový, mosazný nebo měděný). Speciálním nástrojem s kolečkem na konci pak kovoobráběč tlačí plech proti formě; takto mohou vzniknout dokonale tvářené předměty bez stop po výrobním procesu.
Ručně lze tvarovat plechy přibližně do tloušťky 1 milimetru, u tlustších plechů je už tváření složitější. Na CNC soustruzích lze obrábět i plechy až do 5 milimetrů (to platí pro hliník, který je měkčí a tvárnější). S metal spinningem pracují kromě průmyslových kovoobráběčů také různí restaurátoři, umělečtí řemeslníci či pasíři. Důvodem je i fakt, že nejrozšířenější byla tato metoda v období secese a pokud se dnes restauruje nějaký produkt nebo dokonce celá budova z tohoto období, přichází na řadu i metal spinning.
K největším výhodám metal spinningu patří bezešvé zpracování materiálu – což tedy znamená i to, že produkty vzniklé metal spinningem nemají ani sváry. To má výhodu právě u zmíněných termohrnků, u nichž je bez svárů mnohem nižší riziko výrobních vad a úniku vakua.