Tzv. kamenný papír je technologie výroby papíru, jehož primární složkou ovšem není celulóza, ale minerály. Konkrétně uhličitan vápenatý, který je ještě doplněný o polyetylen HDPE (polyetylen s vysokou hustotou). Jedná se o široce využívaný polymer při výrobě plastů.
Z kamenného papíru, vyvinutého na konci 90. let tchajwanskou firmou Lung Meng Tech, se vyrábějí produkty, na které jsou kladeny vysoké nároky, co se týče odolnosti. Na první pohled mají stránky z kamenného papíru v poznámkových blocích (protože právě to je využití, které u nás najdete nejčastěji) hladší povrch než archy klasického papíru. I proto se často využívají v designérských produktech. Ovšem zásadní je i zmíněná odolnost – kamenný papír je totiž oproti tomu běžnému z celulózy mnohem složitější roztrhnout.
Na kamenný papír můžete psát poznámky a načrtávat nákresy stejnými způsoby jako do běžného papírového bloku. Inkoust na něm drží dobře a pokud máte v hlavě nějakou důležitou myšlenku, kterou potřebujete dostat na papír, a současně nemáte pero ani tužku, vůbec to nevadí – na kamenný papír totiž můžete psát zpravidla i ostrými předměty typu klíčů nebo hřebíků.
Výhodou je také vysoká odolnost kamenného papíru vůči mastnotě, špíně a vodě v různých skupenstvích včetně sněhu. Poznámkový blok z kamenného papíru si tak můžete sbalit i do extrémních podmínek.
Oproti běžnému papíru je u toho kamenného ekologičtější i výroba. Není kvůli němu třeba kácet žádné stromy a při produkci kamenného papíru se navíc spotřebuje méně vody a celkově energie. Samozřejmě je zde stále polyetylenová složka, která brání úplnému rozložení kamenného papíru v přírodě, ale minerální složka, která tvoří okolo 80 % objemu kamenného papíru, se v řádu měsíců rozloží na minerální prášek (za přístupu slunečního světla). Při spalování kamenného papíru se však podle výrobců do ovzduší neuvolňují škodlivé látky.