📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jersey

Jersey nebo také žerzej, je všeobecné označení pro lehké až středně těžké pleteniny. Výrobky mají měkký omak, dobře splývají, jsou nemačkavé, mírně roztažné a elastické. Povrch je hladký nebo lehce členitý.

Podle některých definicí se jedná výhradně o zátažné pleteniny s tzv. žerzejovou úpravou (valchování za účelem snížení elasticity, aby zboží bylo vhodnější pro svrchní ošacení). Název se však používá také pro osnovní pleteniny, které se podobají tkaninám z vlněných nebo viskózových přízí. Ve starší české odborné literatuře se žerzej popisuje jako krepová pletenina nebo tkanina,zatímco v anglických pramenech se najdou zcela odlišné verze úpravy této textilie (zvláštní barvivo, impregnace olejem atd.).

Obvykle se rozeznává jednoduchý a dvojitý žerzej, pro které se v češtině používá (dosud jen) anglické označení single a double jersey. Někteří odborníci definují žerzej jako výrobek z okrouhlých pletacích strojů, na kterých se vyrábí single jersey s jednou sadou jehel (s jedním válcem) a double jersey se dvěma systémy jehel (např. dvouválec nebo válec a talíř).Název pochází od ostrova Jersey, kde rybáři nosili vesty s hladkým povrchem pletené z hrubé vlny.Single jersey je obchodní označení pro zátažné pleteniny v jednolícní vazbě. Úplety jsou v porovnání s double jersey méně roztažné, používají se na spodní a ložní prádlo, a lehké svrchní ošacení.

Double jersey je souhrnný pojem pro dvouvrstvé zátažné pleteny, jejichž základem je oboulícní nebo interloková vazba. Vzniká spletením jednolícních řádků, zčásti s podloženými nebo chytovými kličkami. Pletací stroj musí být vybaven dvěma jehelními lůžky. Například vazba milano-rib (nákres vpravo) se tvoří ve třech řádcích. V prvním řádku pletou spolu jehly obou lůžek dohromady, ve druhém řádku pracuje jen přední lůžko a ve třetím jsou v činnosti jen jehly zadního lůžka. Na obou stranách zboží je vidět lehké žebrování (vzniklé ve 2. a 3. řádku pleteniny). Jiné žerzejové pleteniny, pokud nejsou žakárově vzorované, mají málo členitý povrch, dobře splývají a nestáčí se.

Vyrábí se zpravidla na okrouhlých strojích s ojehlením jemnějším než E 10 (nejméně 4 jehly na cm). Ke známým druhům patří např. bourret, overnit, milano a barevné žakárové vzory. Používají se nejčastěji na svrchní ošacení a spodní prádlo. První stroj, na kterém se dal uplést double Jersey vyrobila bývalá britská firma Berridge začátkem 50. let 20. století.

Tkaný jersey (zvaný také crépe-jersey) se vyrábí většinou z gréžového hedvábí s vysokým zákrutem v panamové vazbě, útek se zatkává střídavě: 2 niti s pravým zákrutem a 2 niti doleva točené. Je to tkanina s měkkým omakem, podobná crépe-romain, používá se na šaty a bundy. V posledních letech nabízí textilní obchod v různých jazycích pleteniny (trička, legins, spodní prádlo) pod označením tkaný žerzej (woven jersey, gewebter Jersey). Komentář textilních nebo jazykových odborníků k tomuto jevu nebyl zatím zveřejněn.

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny