Ten pocit je opravdu otravný, oblečení nám promoká, nebo nepromoká, ale potíme se něm. Tyto problémy dokáže vyřešit právě zmíněný Gore-Tex®. O co se jedná? Jde o tkaninu s naprosto jedinečnými schopnostmi. Abychom lépe pochopili princip jejich funkce, měli bychom si povědět i něco o historii Gore-Texu®.
Dříve, než byl patentován Gore-Tex® byly roku 1966 vyráběny pásky napnutého polytertafluorethylenu (PTFE) Johnem W. Cooper z Nového Zélandu. Vynalezl stroj, který dokázal napínat PTFE avšak výrobní tajemství držel skryto před veřejností. I díky tomu si nemohl nárokovat patent a nový materiál tak nebyl legálně zaznamenán.
O 3 roky později se povede W.L. Gore a jeho synovi R.W.Gore objevit ten samý mateiál. Přišli na to pouhou náhodou, kdy ve stresu napnuli zahřátou pásku PTFE. Místo pomalého natáhnutí s ní však prudce škubnuli, páska protáhla svou délku o 800%, čímž vznikl tak zvaný Extended Polytetrafluorethylen (ePTFE). Výsledná látka měla micro-pórovitou strukturu, tvořící ze 70% vzduch. Podle jména objevitelů, byla látka veřejnosti představena jako Gore-Tex® a uznána hned třemi patenty. V 70. letech téhož století napadla společnost Garlock Gora, že vlastně tkaninu nevynalezl, ale znovu objevil. Kauza se táhla spoustu let. Gorovi byly dokonce v jednu chvíli odebrány i patenty. Naštěstí nejvyšší soud rozhodl v jeho prospěch a tkanina s uznaným názvem Gore-Tex® tak mohla začít být konečně používána.
Hlavní funkce membrány jsou jasné. Je vodě-odolná, větru-odolná a zároveň dokáže vypouštět vodní páry směrem od těla ven. Tím nedochází k pocení a tělo si tak může udržovat své křehké mikroklima. Jak to ale Gore-Tex vlastně dokáže? Řekli jsme si, že 70% tkaniny tvoří vzduch. Na jednom čtverečném centimetru je totiž přes 1,4 miliardy drobných dírek. Tyto dírky jsou 20 000x menší než kapka vody, ale 800x větší, než molekula páry. Voda tak díky povrchovému napětí nedokáže projít srze drobné dírky, ale molekula páry má dost prostoru, aby mohla od těla pryč. Možná se to nemusí zdát až tak důležité, ale představme si následující situaci. Jsem někde na treku a začne pršet. Oblékneme si tedy naší obyčejnou bundu, která není z Gore-Texu®. Buď během chvilku proteče a my budeme mokří, nebo neproteče, ale díky nulové propustnosti se zpotíme, takže opět - budeme mokří. To se nám s Gore-Texem® nestane. Za prvé nepromokne, neprofoukne, ale zároveň poskytuje dostatečnou propustnost směrem od těla. Oblečení by také mělo mít odvětrávací otvory, kdybychom vykazovali větší aktivitu, abychom stále zůstali suší i uvnitř.
Jak je vidět, membrána Gore-Tex® je spolehlivá a především - funkční. Nedá se však používat sama o sobě!
Bohužel není možné, abychom aplikovali membránu Gore-Tex® samotnou. Vždy musí být nalaminována mezi další vrstvy. Nejčastěji se setkáváme s takzvanou dvouvrstvou konstrukcí a třívrstvou konstrukcí. Výběr a technologie laminování je poměrně náročná. Ani jedna z vrstev totiž nesmí limitovat možnosti membrány samotné. U dvouvrstvé konstrukce je Gore-Tex® nalaminován jen na vnější textilii. Tato kombinace se může používat na celou škálu oblečení. Navíc se dá nakombinovat s izolační podšívkou. Nebudeme tak jen v suchu, ale i v teple. Třívrstvá konstrukce označuje variantu, kdy je membrána nalaminována přímo mezi vnější textilii a podšívku. Nedochází tak ke tření mezi vrstvami. Tím se zvyšuje odolnost materiálu a tak i jeho životnost.
Když se podíváme na jakékoli oblečení, zaregistrujeme spoustu švů. Ty jsou pochopitelně i u výrobků z Gore-Texu®. Tato místa jsou prošívána speciálním způsobem velmi tenkou jehlou. I tak jsou bohužel dírky dost velké, aby jimi protekla voda. Švy tedy představují kritické místo, kterým by mohlo potencionálně zatéct. Abychom odbourali možnost zatečení, musí být švy podlepené. K tomu se používá hned několik technologií, kde se využívají speciální pásky, které šev uzavřou.
Jak jsme poznali, je materiál Gore-Tex® opravdu univerzální membránou, která nám bude věrně sloužit po celý rok. Existují však i situace, kdy bychom měli použití této membrány dobře zvážit. Jedná se především o obuv pro letní použití. Zde je lepší zachovat vyšší prodyšnost. Výhody však převažují. Například Gore-Tex® neztrácí své vlastnosti opakovaným praním a jeho životnost je překvapivě dlouhá. To vše napovídá jedno - Budeme spokojeni.