Země, jenž je dnes oficiálně známá jako „Socialistická republika Vietnam“ („Socialist Republic of Vietnam“ ) byla kdysi součástí tzv. francouzské Indočíny. Poté, co skončila okupace ze strany Japonska (ihned po skončení druhé světové války), lidé z Việt Minh (jenž aktivně bojovali proti Japoncům během Druhé světové války) byli samozřejmě velmi silně i proti tomu, aby je po válce zase začali znovu okupovat Francouzi. To způsobilo tzv. První Indočínskou válku (léta 1946 až 1954). O deset let později byla tato válka díky Ženevské konferenci v roce 1954 ukončena. Tímto vznikla Indočína nezávislá na Francii a vznikly tak i národy na území tradičně braném jako Vietnamské: „Demokratická republika Vietnam“ na severu a „Stát Vietnam“ na jihu. Byl ale klid jen asi tak rok, poté, co Ngô Đình Diệm sesadil císaře Bảo Đại, vznikl i Jižní Vietnam. Jeho odmítání jednání ale se Severním Vietnamem nad uspořádáním celonárodních demokratických voleb nakonec vyústilo v postupnou dezintegraci diplomatických vztahů mezi těmito dvěma zeměmi, což se postaralo o druhou Indočínskou válku (pro změnu léta 1959 – 1975). Vietnam se opětovně spojil v roce 1975 poté, co USA a jeho spojenci stáhli všechny síly z Jižního Vietnamu. A jelikož ustoupil (doslova, i v nárocích) i Severní Vietnam, byla nakonec celá země oficiálně přeznačena na „Socialistickou Republiku Vietnam“. Tou je mimochodem země až dodnes.
Vietnam srazil na kolena i známé Rudé Khméry v Kambodži roku 1978. To způsobilo napjaté vztahy s Čínou a nakonec skončilo jako krátká Sino-Vietnamská válka mezi únorem a březnem 1979. Vietnamské jednotky ale poté zůstaly v Kambodži až do roku 1989.
Ozbrojené síly Vietnamu nesou jméno „Vietnamská lidová armáda“ anebo „VPA“ a obsahují pozemní obranné síly, pohraniční obranné síly a námořnictvo a je tu i námořní policie + letecké síly. Národní policie zde nese označení: „Socialistická policie Vietnamu“ a jak je zvykem i v jiných státech, stará se o veřejnou bezpečnost a dodržování zákonů.
Již od dob druhé indočínské války využívají Vietnamské síly velký objem maskovacích vzorů, jenž jsou produkovány obvykle vždy lokálně. Některé jednotky dokonce nosí uniformy ve stylu VPA vyrobené z přebytků zanechaných ještě po Republice Vietnam.
Standardní operační uniformy NVA byly olivově zelené, ale jednotky sabotérů zase nosily „đặc công“ (speciální listový typ) to vše během Vietnamské války. Jsou u něj známy minimálně dvě barevné variace. Tento maskovací vzor se později opětovně objeví, ale již jako VPA verze a to v řadě seminových variací.
„Vietnamské speciální jednotky“ a taktéž i letecké jednotky dostávaly tento flekatý / puntíkovaný kamuflážní vzor v letech 1980. I když byla po roce 1990 (a dále) k dispozici již i větší sestava maskování, jeho využívání ze strany „đặc công“ pokračuje. Zelená verze níže je považována za nejstarší verzi tohoto typu maskování.
Další flekatý/puntíkovaný maskovací vzor nošený „đặc công“ („VPA commandos“) je níže. I když je evidentně ze stejné rodiny krycích malůvek, dva níže používají zcela jinou kresbu na základní úrovni i barvu. Jde podle vše o novější ročník místních maskování a je stále ze strany „VPA“ speciálů používáno.
Variací na výše řečený je tato modrá verze, jenž se zase objevila u jednotek z „Vietnamského loďstva“, včetně speciálních jednotek a lokálních bezpečnostních jednotek.
Představen někdy během let 1990. (nejvíce pravděpodobným datem je pak rok 1994), byl i tento maskovací vzor se zeleným listím jakoby – ten nese jméno „quân đội“ („Armáda“). Vzniklo několik barevných variací, jenž jsou dobře historií zdokumentovány. A byly ve službě spolu s VPA dlouho do let 1990. I když se malůvka na těchto maskovacích vzorech liší skutečně neuvěřitelně, kombinace třech barev + jejich celkový vzhled naznačuje, že byly patrně ovlivněny / možná i zcela založeny na trojbarevném ruském maskování „Soviet 1980 TTsKO“ (trojbarevný design).
Co se týče maskovacího prvku tohoto, tak ten je zase čínského původu a datuje se do let 1990. Je logické i potvrzené, že jsou to věci lokálně produkované z importovaných čínských látek a nošené některými členy VPA.
V polovině devadesátých let se členové „đặc công“ (speciálky) objevili i s touto maskovací uniformou, jenž jenž velmi připomínala tu, co nosily jednotky „ARVN“ během let 1970. Tyto uniformy však byly ušity typickým „VPA“ stylem, váha látky i její barvy proto naznačují, že to nebyla (a ani není) jen prostá kopie, ale jde o originální látku zbylou z Vietnamské války.
A máme tu jeden z těch zdaleka nejvíce plodných typů maskování viděný u VPA a je to právě typ kamufláže „K94 Tygří pruh“ hybridní maskování. Ten má potisk sestávající z bambusového listí a přezdívá se mu „Lá Tre“. Je to design, co byl v užití ze strany VPA od roku 1994 až do roku přibližně 2007. Existuje v několika barevných variacích opět.
Další z variací na listí z let 1990. je tento „žlutý list“ nebo také „hořčičný list“. A i tento je paradoxně stále v cirkulaci u některých VPA jednotek.
Zde zase máme barevnou variaci na na výše ukázaný maskovací vzor. Tento typ má tmavě zelenou, okrovou a špinavě bílý podklad / základ. A i tento kousek je pořád v akci.
A ještě jedna varianta, jenž má ale v tomto vydání barvu černou, zelenou a základ je bílý. Tento se pro změnu datuje do pozdních let 1990.
Zde zase máme lesní maskovací vzor, jenž byl ze strany VPA adoptován v roce 2007 a jmenuje se „K07“. Po natištění na uniformu je vidět, že je tato kamufláž již jednoznačně mnohem modernějšího stylu. Říká se mu často „Lime woodland“ / „Limetkový les“. A jak je vidět, tento typ disponuje barvou černou, hnědou, zelenou a jako základ je zde právě limetkově zelená. Dnes jej ale nenosí jen „speciálové“, ale veškerá armádní síla.
Také „Vietnamská pobřežní hlídka“ nosila tento lokálně produkovaný „Lesní typ“, ovšem u všech barev s velmi modrým alternativním zabarvením. Jde o kamufláž, jenž byla nošena i ze strany místní námořní pěchoty, samozřejmě opět jen lidmi z „Vietnamské socialistické republiky“.
Lidé z „Vietnamské socialistické letecké armádní sekce“ také nosili tuto variaci na „lesní“ kamufláž. Odlišovalo je mimochodem hlavně to, že zde byl navíc ještě jeden velmi bledý modrý element.
Lidé z „Vietnamské námořní pěchotní brigády“ se objevovali na veřejnosti i v tomto zajímavém oblečení. Jde o dokonalou kopii typu „US m81 Woodland“ (většina tohoto oblečení se ale jeví být jen jakousi pláštěnkou / pončem / ochranou před deštěm (podle některých jde prý možná o kopii USA armádou fasovanou „ECWCS“).
Z vojenské historie Vietnamu a jeho maskování je známo ještě asi tak minimálně pět dalších maskovacích vzorů, zatím ale není jisté, kam jaký patří a jak se v nich zorientovat. Z tohoto důvodu je nebudeme uvádět, jelikož bychom k nim zatím nepřidali absolutně žádnou další hodnotnou informaci.