Stejně jako v případě jiných zemí okolo něj (a dalších zemí přátelských z NATO), vyvstala i před Německem v moderní době potřeba udržovat si svoje jednotky všude možně po světě v časech míru i války. To je snaha, jenž započala asi tak okolo půlky let 1990. To se odrazilo na nové potřebě, vybavovat veškeré své jednotky maskovacími vzory / uniformami / celtami a podobným vybavením určeným do tropického, respektive pouštního prostředí. Díky této potřebě vznikla a byla přijata další verze „Funf Farben Tarndruck der Bundeswehr“ („pětibarevná kamufláž pro Bundeswehr“), ale taktéž se jí přezdívalo „Tropentarn“. Tato verze byla vytištěná na lehčí látce, jenž je logickou volbou pro vše do horkých oblastí. Tato maskovací uniforma pro veškerý vojenský ansámbl do horkých oblastí byla přijata oficiálně k roku 2001. Co se týče kamufláže samotné, tak ta je jen mírnou modifikací tradičního „Flecktarnmusteru“.
Následujíce trendy zavedené jeho dalšími NATO partnery (v první řadě je to Velká Británie a Francie), i v Německu se začalo k roku 1993 testovat pouštní maskování založené na schematu standardně vydávaného Flecktarnu. Původně se tomuto prvku říkalo „Tropentarn“ (doslova: „tropická kamufláž“), i když to byl termín zcela neoficiální. Tak či onak, časné verze tohoto maskovacího vzoru sestávaly z těchto barev: řídce rozmístěná tmavě olivová + načervenalé hnědá, to vše na pískovitém pozadí. Tento pouštní vzor zůstal v testování asi tak do let 1998-1999 a až poté se objevila jeho první oficiální verze a dala i následně vzniknout historicky první německé pouštní uniformě. Říkalo se jim oficiálně podotýkáme: „drei Farben Tarndruck der Bundeswehr“, anebo též „Trojbarevná maskovací kamufláž pro Německou armádu“. O tomto maskování se obvykle mluví jako o „Wüstentarndruck“ („pouštní kamufláž“), anebo také jako o „Desert Flecktarn pattern“ (v anglicky hovořících zdrojích pro změnu).
I když existují po dlouhá léta fámy, že existují ve skutečnosti dvě verze tohoto německého pouštního maskovacího vzoru, samotné německé zdroje naznačují, že je to (technická) nepravda. Dřívější verze těchto maskování (z let 1993-1998) měly totiž trošku trošičku jiné zabarvení, ale jen oficiální verze z roku 1999 je ta standardizovaná. Je ovšem rozhodně nutné na jeho adresu podotknout i to, že když se pere spolu s dalšími věcmi jinak barevnými, dojde často k tomu, že trochu změní barevnost. Abychom ale celou věc uzavřeli: toto trojbarevné pouštní maskování je standardní pro Německé ozbrojené síly nasazované do suchých pouštních oblastí (jak naznačuje jeho kresba, ideálně s mírným porostem nicméně).