Víkend klepe na dveře a počasí přímo volá po tom, abychom ho strávili v přírodě, třeba ve stínu v lese. Už jste si letos udělali pořádný táborák s rodinou a přáteli? Rozpalte oheň, nalaďte kytaru i chuťové buňky nechte se inspirovat naším outdoorovým kulinářským okénkem… Který z našich tipů vyzkoušíte?
Táboráky, grilovačky, opékačky, to všechno k létu neodmyslitelně patří. A dobrý špekáček s kečupem, hořčicí a kouskem křupavého chleba má taky něco do sebe. Ale není to už někdy trochu nuda? „Špekoně“ jsou navíc poměrně těžké do žaludku a ne vždy máme chuť se takto „zaplácnout“, nemluvě o těch nekvalitních plných mastnoty a dalších „chuťovek“, které v žaludku tak úplně nechceme…
Chtělo by to zkrátka čas od času vyzkoušet i něco jiného. Pestrá strava je základ pro zdraví, jak se říká. Zkuste se tedy tentokrát vytasit s něčím novým. S minimem úsilí a vybavení si tak vysloužíte outdoorovou michelinskou hvězdu. A kdo dočte na konec, najde tam i recept na jednoduchou, ale opravdu dobrou sladkou tečku.
POZOR: Buďme civilizovaní. Věříme, že je naprostou samozřejmostí, že po sobě každý uklidí, oheň pečlivě uhasí a dřevo bude vybírat s rozmyslem. Přírodu máme jenom jednu, proto po sobě zanechte místo minimálně v takovém stavu, v jakém jste ho našli.
Začneme zlehka a možná teď uděláme radost hlavně dětem. Kdo z vás jako malý opékal hady na klacíku? Správný had má ze všech stran křupavou kůrčičku a uvnitř je krásně vláčný. A ta vůně, když si odtrháváte kousky opečeného těsta a ještě teplé dáváte do pusy…
Hadi vyžadují trochu přípravy. Těsto si sice zvládnete udělat i v lese, ale zkuste si tamtéž očistit ruce ulepené od těsta :-) Doporučujeme si proto „materiál“ nachystat už doma.
Asi nejlepšího hada uděláte z klasického kynutého těsta. Pokud se hady nechystáte dělat na sladko, přidejte do těsta sůl (půl lžičky až lžičku na 500 g mouky). Kynuté těsto se snažte udržet v chladu, ať nepřekyne a neztratí svoje vlastnosti.
Těsto na hady ale zvládnete zpracovat z jakékoli mouky, kterou máte nebo potřebujete (tedy samozřejmě i bezlepkové), vody, soli a ideálně trochy tuku. Důležitá je konzistence – aby těsto nelepilo, nedrolilo se a vy z něj mohli tvarovat hady.
Chodíte v létě na grilovaný „hermouš“? Udělejte si lepší aniž byste za něj utratili dát majlant…
Když už se vám v ohni vyhřívá úhledný balíček s hermelínem, nebojte se k němu přidat další kamarády. Do alobalu můžete zabalit například:
Přichází král všech grilovaček. Vše, co potřebujete k úspěchu, je kus kvalitního masa (ideálně od řezníka), trocha soli a pepře, případně trocha olivového oleje na potření.
Abyste si v přírodě udělali steak, nemusíte s sebou nosit přenosný gril. Bude vám stačit outdoorová pánvička nebo grilovací mřížka, pokud ale takové náčiní nemáte, zkuste si udělat steak na kameni. V tom případě vyberte ideálně hladký a placatý kámen, který nejdříve očistíte a potom necháte pořádně nahřát přímo v plamenech.
Na špízy se vám bude hodit grilovací mřížka a několik špejlí. Na špejle střídavě napichujte např. kousky marinovaného masa, kolečka dobré klobásky, plátky uzeného, cherry rajčata, kusy cibule, grilovací sýr, žampiony, kolečka cukety…
Vše si nakrájejte ideálně ještě doma a přineste v krabičce, ať po sobě v lese nemusíte uklízet spousty obalů a sáčků.
Outdoorové vaření nemusí být jenom pro drsňáky. Dejme si sladkou tečku na závěr v podobě pečených pomerančů s ovocem a čokoládou. A proč zrovna pomeranče? Protože jsou praktické, poslouží jako misky.
Foto: Foto: Hana a Jiří Sedlákovi
Popisek: Sladká tečka k outdoorovému vaření taky patří. Tuhle musíte vyzkoušet!
Pomeranče rozkrojte na půl, vydlabejte a nakrájejte dužinu. Opatrně, aby se slupky neprotrhly.
Posypte jemně nastrouhanou čokoládou (bílá vypadá lépe, ale může být i tmavá).
Foto: Hana a Jiří Sedlákovi
Popisek: Outdoorové vaření má nekonečné možnosti.
Máte svůj vlastní originální recept na oheň? Neváhejte se s námi podělit. Dobrou chuť a uvidíme u příštího kulinářského okénka, které přidáme na začátku prázdnin.