Také se s radostí vydáte na nějaký ten výlet do zimní přírody a jste nadšenci pro horskou turistiku? A věděli jste, že ztratit se v zimní krajině není nic neobvyklého a stát se to může i těm zkušenějším turistům? Jak se správně vybavit na zimní túru a co dělat v případě, že se z nenadání vychýlíte ze své trasy a ztratíte svůj směr? Jak se pokusit přežít v zimou a mrazem promořené přírodě? Tak přesně tím se budeme nyní zabývat a podíváme se i na základní techniky přežití v zimě. Nejlepší je být vždy dobře připraven, protože nikdy nevíte, co se vám při vašem výletu může přihodit!
Za zimní sezónu se v přírodě ztratí spousta turistů. Většinou bývá na vině velká proměnlivost počasí, které se dokáže měnit opravdu z minuty na minutu, a pak také to, že mnoho lidí bohužel přeceňuje své možnosti a schopnosti, načež se často vydávají i tam, někdy i zcela nechtěně, kde by běžný turista neměl co pohledávat. Špatné na tom je, že spousta lidí často nemá ani páru o základních pravidlech, jak se na takovou turistiku vybavit, a jak se za ztížených zimních podmínek v divoké přírodě chovat. Nezřídka se potkáte třeba v horách s lidmi, kteří se vydají na výšlap v naprosto nevhodném oblečení, například v džínech a botách vhodných spíše na městské pochůzky než horskou turistiku. Tak by to ale být určitě nemělo, jelikož v zimním období a mrazech se lidské tělo velmi snadno a rychle podchladí. Zima je vskutku nemilosrdné roční období, které s námi rozhodně slitování nemá, a proto je potřeba tomu čelit s rozumem.
A jak se vlastně v zimě stane, že tak snadno člověk změní směr své cesty, aniž by chtěl? V horách je to vůbec jednoduché. Počasí je tam velice nevyzpytatelné, a i když je zrovna krásně a sluníčko vás hřeje do zad, za několik set metrů to může být zcela jinak. Najednou se ocitnete v mlze, kde nevidíte ani na krok a sejít z předem naplánované cesty pak není nic, co by se nemohlo stát komukoliv za takové nepřízně počasí. Může vás také postihnout sněhová vánice, která velmi rychle zakryje vyšlapané stopy a celou krajinu zahalí pěkně rychle do sněhové pokrývky. Pak není vůbec těžké se ztratit i v lese, ve kterém si myslíte, že to znáte jako své boty.
Jak už bylo zmíněno, to, jak jdete na výlet oblečení hraje také velkou roli ve vašich šancích na přežití, když se náhodou ztratíte. Pokud se vydáte ve vycházkové obuvi a lehké bundě, vaše šance na přežití klesají, než vás někdo najde. V takovém oblečení vám hrozí zcela určitě podchlazení a pak je jen otázkou malého časového úseku, že na to podchlazení zemřete. Jak jít tedy oblečen na zimní výšlap? Nejlepším způsobem, jak se obléknout, aby vám bylo příjemné teplo, ale abyste se stále mohli přirozeně pohybovat, je princip vrstvení oblečení. Začínáte od funkčního prádla a dále nabalujete další vrstvy dle potřeby, až po svrchní ochrannou vrstvu. Mějte na paměti, že vrstvu oblečení je vždy možné svléknout, takže když budete mít o jednu navíc, jednoduše jí sundáte. Volte kvalitní outdoorové nepromokavé oblečení a protiskluzovou obuv, a také nezapomeňte na rukavice, šátek a pokrývku hlavy, protože právě hlavou uniká tepla nejvíce.
Nezapomeňte na batoh, ve kterém ponesete turistickou mapu (v případě, že se vám vybije telefon s navigací, papírová mapa se vám rozhodně nevypne), zásobu tekutin, nějaké lehké jídlo nebo občerstvení pro doplnění energie, náhradní ponožky a oblečení. S sebou je dobré mít vždy plně nabitý mobilní telefon, pro nutnost přivolání pomoci. Baterku nebo čelovku mějte také na paměti, protože pokud se ztratíte, může se záchranná akce protáhnout i do nočních hodin, nebo hůře i na několik dní. Samozřejmostí jsou doklady a léky, pokud nějaké užíváte, ale rozhodně bych nevynechala kapesní nůž a cestovní lékárničku. A píšťalka! Ta by neměla chybět. Pokládáte si nyní otázku, proč proboha takovou nutnost, jako je píšťalka? Vůbec to není zbytečná věc, ale skvělá pomůcka, pokud se ztratíte. Ne, opravdu vám nebude sloužit jako hudební nástroj, kterým si vzniklou situaci zpříjemníte. Má mnohem podstatnější úkol, pokud se ztratíte. Píšťalku vaši zachránci uslyší totiž mnohem lépe, než pouhé volání o pomoc a pomůže jim udat směr k vám. No a nakonec sirky, křesadlo a zapalovač. Tady snad nemusím vysvětlovat k čemu poslouží. Vždy je lepší mít více možností, jak rozdělat oheň, pokud by některá z metod selhala. Můžete tak sáhnout po další a mít lepší jistotu v tom, že oheň skutečně rozděláte.
Vybavení a oblečení bychom měli. Jsou ale ještě další věci, které byste před vaším dobrodružstvím neměli zapomenout udělat. Ještě, než se na výlet vydáte, je dobré zjistit si kontakty na horskou službu, pokud jdete do hor. Takovou starou novinkou je také aplikace záchranka, kterou lze využít v případě potřeby pomoci. Výhodou této aplikace je, že vás sama lokalizuje a pro záchranáře je tak jednodušší vás najít. Vám se tím také zvyšují šance na přežití v mrazivé přírodě. Vždy dejte někomu vědět, kam se chystáte vyrazit. Pokud byste se dlouho nevraceli, ten člověk, který ví kam jste se vydali může kontaktovat záchranáře. Nikdy nepřeceňujte své síly a v horských oblastech obzvlášť. Co se vám z počátku může zdát jako jednoduchý cíl, se může během okamžiku změnit v boj o holý život.
Pár dobrých rad, jak přežít v zimní krajině pro vás máme. Když už se do té tíživé situace dostanete samozřejmě zavolejte ihned pomoc a snažte se především udržovat aktivní. Není horší chyby, které se můžete dopustit, než když si lehnete a budete spát, vaše tělo nebude vytvářet tolik tepla, jako když jste v pohybu. Dejte si ale pozor na to, abyste se příliš nepřehřáli, což vy vedlo k vyššímu pocení, a to opravdu není zrovna ideální stav, čekat v propoceném oblečení při teplotách pod bodem mrazu na svou záchranu. Pokud vám dojdou zásoby jídla, poohlédněte se ve vaší blízkosti po něčem k snědku. V zimním období je bohužel situace, co se přírodních surovin týká, o poznání těžší, ale nalézt nějaké plody určitě můžete. Zaměřte se na šípek nebo smrkové jehličí, to by neměl být problém nalézt i v zimní přírodě. Co se týká zásob vody, pokud vám dojdou, můžete využít sněhu, který rozpustíte třeba svým tělesným teplem. A určitě není k zahození postavit si malý přístřešek třeba z větví, který vás ochrání před nepříznivými vlivy počasí a pomůže vám také udržovat teplo. U přístřešku dbejte na to, abyste ho nestavěli zbytečně velký a nestavte ho pod stromy u kterých může hrozit vyvrácení, nebo padání těžských větví. Pokud je na blízku nějaká jeskyně, můžete se ukrýt tam. No, a nakonec to nejdůležitější, rozdělejte si oheň, který vás zahřeje, pomůže vás ochránit před divokou zvěří a můžete si na něm uvařit i čaj z nasbíraných surovin.
Přežít v zimní přírodě, není vůbec žádná sranda. Je to jedna z nejhorších možných situací, která může nastat. Je mrazivé počasí, díky kterému hrozí člověku podchlazení až smrt. Nemáte k dispozici dostatek přírodních surovin, pro doplnění energie. Dokonce i pro záchranné složky je situace mnohem těžší než záchranné akce za hezkého letního počasí. Proto pokud se někam vydáváte, je dobré znát alespoň tyto základy, díky kterým nemusí nakonec celý příběh končit vůbec špatně. Ať už se chystáte kamkoliv do divoké přírody, byť na jednodenní výlet, vždy by se měl člověk chovat s rozumem, být adekvátně vybaven a zbytečně nepřeceňovat své síly. Ještě jednou stručně nakonec: dobře se obléknout, mít alespoň základní vybavení, poznamenat si kontakty a mít alespoň základní povědomí o technikách přežití v přírodě. Kvalitní vybavení do zimní přírody nabízíme v našem e-shopu, tak se mrkněte, třeba by se vám něco na cesty mohlo hodit!