RigadMagazínZákladní věci a další tipy, jak se správně postarat o stan
Základní věci a další tipy, jak se správně postarat o stan
8. března 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 17 minutPřečteno: 663x
Na rozdíl od vašeho domácího hnízdečka, kde trávíte asi většinu času, to v lese potřebuje ve srovnání s tím prvním o poznání méně péče. O poznání méně ovšem neznamená bohužel žádnou péči! Když se ale o stan budete poctivě starat, odvděčí se vám léty a léty věrné služby a to v nejrůznějších přírodních prostředích a podmínkách.
Stan mi prošel pračkou a sušičkou a některé jeho poutka, části a štítky jsou uvolněná, některé odpadly zcela, dá se to ještě zachránit? Prognóza není moc dobrá. Žádný kvalitní prodejce ani výrobce vám u svého stanu nedoporučují, abyste ho prali v nějakých strojích. Ty jsou totiž příliš silné a nehledí na poškození. A pak to tak i dopadne… Když jsou porušené skoro všechny švy, tak to nejlepší, co v této věci můžete udělat, je podobou hloupost příště nedělat a rozbít opět prasátko.
Dnešní článek bude řešit věci a postupy, jak se o stan správně starat. Dokonce i tehdy, kdybyste s ním snad již neměli dělat nic jiného, dodržujte aspoň toto kvarteto:
Vždy si přečtěte návod k používání.
Když operujete se stanovými tyčemi nebo zipy buďte opatrní.
Vyčistěte stan čas od času uvnitř i zvenčí + jeho případné další externí části.
Nikdy váš stan neskladujte vlhký.
Péče o stan během jeho stavby
Ještě před tím, nežli se svým novým stanem vyrazíte do přírody / divočiny, tak jej zkuste raději nejprve na zkoušku postavit. Naučte se dobře, jak jej stavět v domácím prostředí, když nejste ve stresu (v přírodě může již padat tma a vy nemáte ještě vhodné místo). Ujistěte se též, že máte všechny kolíky, upínací provazce a další příslušenství potřebné k jeho stavbě. Když jste v poli, snažte se následovat tento návod, ať prodloužíte výdrž právě i u toho vašeho stanu:
Hledejte nejprve již založený kemp. Tento klíčový princip „žádné stopy v přírodě“ by vás měl navést na místa, jenž jsou hladká, zvýšená a relativně bez vegetace. Poté již zde jen stačí vyčistit nepořádek (šišky, větvičky, malé kameny, …), jenž by potenciálně mohly proděravět podsádku u vašeho stanu / stanovou podlahu. Zdržte se porušení přírody, nežli je absolutně nezbytné.
Použijte u stanové podlahy podložku. Tato na míru udělaná (vystřižená z celty) podložka pod váš stan slouží k tomu, aby ochránila vaši stanovou podlahu po celé její délce. Chrání ji před otěrem / oděrem i propíchnutím a poskytuje čistý povrch, na němž pak můžete stan opět sbalit bez spodní vody anebo udělat další věci (převlečení, opravy obuvi, …). Dobře udělaná stanová podložka pod váš stan by měla být tzv. akorát veliká, takže by neměla přesahovat dále než je profil stanu a chytat déšť jako běžná celta. Když máte po ruce pouze větší, tak nezbude, nežli přesahující okraje vhodně zahnout a zastrčit.
Vyhněte se ponechání stanu delší dobu na přímém slunci. Minimalizace vystavení UV paprskům u vašeho postaveného stanu mu zdaleka nejvíce prodlouží životnost. Po čase totiž UV paprsky začnou ničit přímo vlákna stanu i jeho přehozu / jeho vnější střechy přes něj. Právě vnější část / vrchlík bývá odolnější, takže ten můžete nechat venku déle a schovat se raději pod něj jako pod stan. Také ji použijte jako ochranu pro stan tehdy, když jste někde v okolí v přírodě. Polyesterové stanové vrchlíky jsou více odolné na UV než nylonové stanové vrchlíky. Pokud ale budete mimo opravdu dlouho (řádově dny), tak i vrchlík raději sundejte, resp. přemístěte stan mimo slunce (ideálně trvale).
Se stanovými tyčemi pracujte pomalu. Určitě s nimi neprovádějte pohyby jako s bičem pro jejich vysouvání, aby tímto automaticky samy zapadly do vyznačeného místa. Po čase můžete odřít a oslabit nějakou sekci, takže praskne nebo praštíte další osobu poblíž. Postavení stanu bude výrazně snazší za oné konstelace, že stanové tyče budete zasouvat a stavět jednu po druhé postupně.
Péče o stan během jeho používání
Buďte opatrní se všemi zipy, co na vašem stanu jsou. Když se nějaký zasekne, tak se ho nepokoušejte opět zprovoznit násilím. Namísto toho podržte zip výše jednou rukou do rovné polohy a druhou se pokoušejte jemně jezdce na zipu opět zatlačit zpátky. Zepředu s ním hýbejte jemně ze strany na stranu a toto dělejte do té doby, nežli zaseknutou látku opět nedostane pryč. Pokud se zip rozpadne na dva díly, tak jemně směřujte s hlavou zipu zpátky až do té doby, nežli se zase nespojí. Pokud se stále rozpadá, tak vezměte pár kleští a jemně stlačte hlavu / jezdce zipu tak, aby příště lépe oba konce bral díky tomu, že bude trochu utaženější touto akcí. Musíte ale opatrně, ať ho nezaseknete zcela.
Ponechte boty venku nebo v předsíni stanu. Když to neuděláte, tak z nich bude padat písek, kamínky a části stromů a rostlin, jenž mohou protrhnout podsádku stanu. A když už ne hned, tak po čase, jak stále chodíte a daná věc se mezitím prokouše tenkým plastem dole.
Držte jídlo a voňavé osobní věci mimo stan a to v nějakém bezpečném kontejneru. Jakékoliv malé potvůrky typu myši se velmi ochotně prokoušou čímkoliv měkkým, aby se dostaly za podezřele vonící věcí, jenž je v jejich rajónu nová a co by možná mohla být k snědku!
Váš stan není psí bouda ani psí kotec. Odolejte tedy tomu, jaké na vás ten váš mazlíček hází psí oči, ale nikdy zde nenechávejte psa bez dozoru. Jeho zuby i drápy to vašemu tenkému plastu ve stanu mohou natřít kterýkoliv den v týdnu a v neděli dvakrát, když se váš psí kolega rozhodne dostat se ven skrze k vám, nemusí si brát u stanu moc velké servítky.
Můj stan je jakýsi lepivý a jeho podlaha má vločkovitou strukturu. To odpadává polyuretanový nátěr? Dobrá otázka! Váš stan se dá zachránit stále, ale je k tomu nejdříve nutné odstranit odpadávající nátěr. Použijte něco jako je Nixwax Tech Wash a poté stan nechte 2-3 h ve vodě. Poté by měl jít PU nátěr odstranit o poznání snáze. Ještě pak vrstvu opláchněte směsí (voda, izopropylalkohol, tekuté mýdlo) a do starého ručníku setřete zbytky. Poté proveďte nový nátěr s něčím jako je Seam Grip TF. Tenkou vrstvu naneste na vnitřek podlahy a spodek vnější části proti dešti. Nechte 24 hodin sušit. Poté ještě poprášit dětským pudrem, ať zdoláte původní přílišnou chytlavost.
Péče o stan během jeho rozebírání
Stan při odchodu vytřepte. Jednak z vašeho stanového miláčka odstraňte jakékoliv smetí, písek nebo větší části nepořádku, co se sem dostaly během kempování a za druhé, nezapomeňte ani na vlastní nepořádek uvnitř. Větší kusy nepořádku, co do přírody nepatří, samozřejmě odneste. Pakliže je váš stan volně stojící, celé to bude o to jednoduší, protože stanové tyče vám ho pomohou držet otevřený zatímco uklízíte, vymetáte a posléze stan ještě vytřepte.
Při odstraňování stanové tyče s elastickým lankem tlačte spíše, nežli že ho budete páčit. Když zapáčíte na druhý konec stanové tyče a nějaká část se zasekne, tak můžete na elastické lanko uvrhnout nechtěnou zátěž, což jeho trvanlivosti určitě neprospívá.
Při rozdělávání stanových tyčí začněte uprostřed. Toto rovnoměrně rozdělí zátěž na celé lano. Opakujte tento trik na každý další polo-kus stanové tyče, dokud není zcela rozložená a nachystaná do obalu stanu / vašeho batohu.
Vysušte stan před jeho uložením do obalu. Dokonce i ten nejlépe ventilovaný stan po čase akumuluje vlhkost a to velmi často pod podlahou a ve stanovém vrchlíku vně. Voda ponechaná na stanu může způsobit potíže a poškození (viz dále), takže se jí snažte co nejvíce vysušit před tím, nežli vyrazíte domů anebo na další cestu. Dá se v této věc stan na chvíli omotat okolo velkého kamenu, pověsit přes větev nebo keř, ale pozor, ať ho nepropíchnete nebo někde nezaháknete. Když musíte vyrazit v podmínkách, kdy je vše stále ještě vysloveně vlhké, tak se ujistěte, že stan vysušíte tak brzy, jak to jen bude ten den možné na cestě / již doma. Když je hezky, pověste ho doma v rámci doschnutí na zahradu, když prší, tak ho dejte do suché garáže.
Váš stan spíše srolujte, nežli nacpěte do obalu jako spacák. To je pro něj výrazně méně zatěžující a stresující pro všechny jeho části.
Péče o stan, když jste doma
Důkladně váš stan vyvětrejte po výletech a jakýchkoliv čistěních. Pro stan není nic jako „příliš mnoho času stráveného sušením“. Když tedy váháte, dejte mu raději déle, smrt z přesušení mu určitě nehrozí. To nejlepší, co pro něj tedy můžete udělat, je postavit jej opět doma na suchém místě vevnitř nebo ve stínu venku. Pokud nemáte dost místa postavení stanu, tak ho jen zavěste / přehoďte přes sušák a takto jej nechte doschnout.
Ujistěte se, že je váš stan na 100 % suchý před tím, nežli se jej pokusíte opět dlouhodobě uschovat. Žádné jiné pravidlo ohledně vaší stanové péče není více důležité! Vlhké vlákno po čase podpoří růst plísně a dá stanu ty podivné podezřelé zápachy uvnitř. Poškozuje též vodovzdornou polyuretanovou vrstvu. Po čase vlhko také začne chemicky rozkládat u vašeho stanu všechna jeho krytí a nátěry. Zanedbaný stan se stane ošuntělým, flekatým a budou se z něj šupinovitě odlupovat nátěry. Také se objeví nejrůznější zápachy. Když takto podceníte péči u nějakého z vašich stanů, tak možná je ten správný čas na rychlé řešení situace anebo jeho náhradu pořízením stanu nového.
Skladujte váš stan volně a na studeném a suchém místě. I když to je úžasná volba pro „batoháře“, tak ochranný a přenosný obal pro stan není právě dokonalá volba, když přijde i na jeho dlouhodobé uložení. Chcete, aby veškerá stanová vlákna relaxovala a pěkně dýchala. Stará skříň na peřiny nebo velká taška ze síťoviny jsou pro to obojí též rozumné volby.
Vyhněte se skladování stanů v horkých a vlhkých místech jako je váš sklep, podkroví nebo kufr auta. Pokud je vlhké skladování vaše jediná kloudná možnost, tak svůj dokonale suchý stan sem sice uložte, ale do hermeticky zavřeného obalu plastového nebo plastového pytle zavázaného.
Okna na mém stanu již nejsou průhledná a zežloutla, dá se s tím něco dělat? Je tu jistá šance – nejprve okno vyčistěte měkkým mikrovláknem s teplou vodou a octem, pak když tak zkuste něco na vizory u motocyklové helmy. Možná seženete na internetu i někoho, kdo vám zajistí výměnu za nové, když je to opravdu hodně zlé a vy ho bohužel potřebujete.
Jak váš stan vyčistit?
Očistěte důkladně váš stan po každém delším výletu, kde jste jej používali při kempování a spaní. Speciálně tehdy, když je vystavený písku, jemnému prachu, stromové smůle a ptačímu trusu. Když děláte mnoho malých výletů během roku, pak vašemu stanu dopřejte aspoň jedno pořádné vyčištění za sezónu.
Nikdy váš stan neperte ani nesušte strojově. Zejména pračky s horním plněním jsou zkáza stanů – mají agitátor, jenž stanové vlákno někde dříve či později potrhá. A když už nepotrhá, tak aspoň natáhne. A když už ne vlákno, pak to odnese síťovina, výložka, mezivrstva v podsádce, nátěry proti dešti, resp. švy. Sušička je dosti obdobná až stejná ve svém efektu, jelikož může vygenerovat dost tepla k tomu, aby se něco zničilo.
Proveďte základní očistu. Využijte k tomu neabrazivní houbičku na nádobí, studenou vodu a nedetergentní jemné mýdlo. Jemně projeďte všechna špinavá místa a to ručně. A extra opatrní buďte v nátěry krytých oblastech stanové podsádky a vnějšího závěsu.
Vyhněte se běžným domácím čistidlům jako jsou hrubá tekutá mýdla, bělidlo, odstraňovače skvrn, věci na dopředné namočení prádla, … Většina domácích mýdel je totiž parfémovaná, což dříve nebo později začne lákat hmyz, větší škůdce a šelmy. Většina z těchto mýdel také ničí vaši DWR (trvalá vodovzdornost) vrstvu.
Jak váš stan učinit odolným na vodu v oblasti švů a jak nanášet ochranné nátěry?
Když váš stan / jeho střechu externí / sólovou opětovně celkově učiníte odolnými na vodu, tak to prodlouží jejich životnost. Většina podobných přípravků pro stany potřebuje aspoň 24 hodin, aby kompletně vyschly. Ujistěte se tedy nejdříve, že máte speciální místo (bez jakéhokoliv nepořádku), kam se stan dá celý rozprostřít cca právě na den v rámci jeho uschnutí.
Opětovně zalepte protékající švy. Většina stanů se prodává se švy již zalepenými s pomocí lepící textilní pásky. Švy jsou na poškození velmi náchylné oblasti, takže je pravidelně prověřujte na podezřelá místa. Pokud nějaká sekce selhává, tak je na čase odlupující se pásku jemně odstranit a posléze na zanechané reziduum zde opětovně aplikujte z vnější strany nové lepidlo. S tímto lepidlem se mimochodem dají lepit i malé dírky ve stanu.
Jestliže vrstva proti dešti slábne, rozhodněte se, zda ji obnovíte nebo pořídíte nový stan. Když se vaše venkovní část nebo podlaha (obvykle nejdříve viditelné uvnitř látky), tak se dá na tato místa zase nanést. Nejprve ale bude na každý pád potřeba odstranit všechny odlupující se části starého nátěru a až pak nanést zase novou tenkou vrstvu polyuretanového nátěru proti dešti. Jestliže je váš aktuální vnější ochranný nátěrový prvek mazlavý a zapáchá, tak je na čase zjistit, zda váš prodejce nemá náhradní. Když selhává podlaha, nedá se nic dělat, je čas na nový stan.
Ujistěte se, že pro váš stan pořídíte správný produkt ohledně látky a nanášeného přípravku. Většina vnějších střech u stanu je z polyesteru nebo nylonu a má polyuretanové krytí. Jen pár z nich je lehký nylon prodchnutý silikonem (nikdy nepotřebuje obnovu). Každý typ materiálu potřebuje vnější krytí a lepidlo švů příslušné jeho složení.
Tento web používá cookies, aby vám poskytl nejlepší možný zážitek. Kliknutím na Rozumím nám umožníte personalizovat obsah a zlepšit funkčnost webu. Bez vašeho souhlasu nebudeme schopni plně přizpůsobit obsah vašim potřebám, což může ovlivnit některé části e-shopu (například YouTube, Inspirace a další). Pro více informací a správu vašich preferencí klikněte na Nastavení. Safety Agency, s.r.o., IČ: 287 85 606
Analytické
Do těchto cookies se anonymně ukládá, jakým způsobem procházíte a používáte náš web. Pomáhají nám lépe chápat, co se našim zákazníkům líbí a kterým směrem se máme ubírat.
Marketingové
Tyto cookies nám pomáhají optimalizovat reklamu směřující na náš e-shop, aby byla co nejvíce efektivní a náš obchod se mohl neustále rozvíjet a zlepšovat.
Personalizované
Díky těmto cookies dokážeme reklamu personalizovat a nabízet vám skutečně jen ty produkty, o které můžete mít zájem.