Při cestách do přírody přirozeně spousta z nás tráví noci ve spacáku. A občas řešíme také otázku, jak vlastně do spacího pytle vklouznout – máme zůstat v přibližně stejně vrstvách jako přes den, máme se naopak ještě přiobléct nebo se máme naopak vysvléct úplně donaha? Podívejme se na tuto otázku společně.
Říká se, že při spaní ve spacím pytli vás spaní na Adama či na Evu zahřeje více, než když spíte oblečení, jenže je tomu skutečně tak? Selským rozumem bychom mohli dojít k tomu, že přece když na sobě máme více vrstev izolace, bude nám tepleji, než když se budeme izolovat méně. Což je ve většině případů pravda. Jenže je tu ještě jeden faktor – samotná izolace spacáku.
V Himalájích bychom vám spaní nalehko nedoporučovali.
Vlezete-li do těsného spacáku a máte na sobě příliš mnoho vrstev oblečení, může se stát, že tuto izolaci stlačíte. Součástí izolace je totiž také vrstvička vzduchu mezi vaším tělem a samotným spacákem. Tuto vrstvičku si zahřejete svým tělesným teplem a i díky ní je ve spacáku v porovnání s okolním vzduchem tepleji. Pokud tak na sobě budete mít všechny vrstvy oblečení, které si s sebou přinesete, může dojít k tomu, že vrstvičku vzduchu eliminujete a může vám tak být pocitově větší zima než v méně vrstvách oblečení (a v tom samém spacáku).
Za normálních okolností je tedy ideální spát ve spodní vrstvě oblečení, například v termoprádle. To je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu, a současně také na to, aby se tato vrstvička dostatečně vyhřála.
Ve stanu i pod širákem se do spacáku raději oblečte.
Dále je pravda také to, že pokud spíte nazí, absorbuje spací pytel váš pot a mastnotu (bez ohledu na to, zda jste se před spaním sprchovali či nikoliv) a musíte jej tedy častěji prát, což mu rozhodně neprospívá. Navíc, zcela subjektivně, umělá vlákna spacího pytle nejsou něco, co byste na své kůži chtěli cítit celou noc. Proto v případě, že se nechcete vzdát spaní bez oblečení, doporučujeme koupit si speciální vložku do spacáku, kterou pak můžete prát místo něj.
Existuje nejspíše jen jeden případ, kdy je lepší lehnout si do spacáku bez oblečení – a sice v nouzové situaci, kdy jste na cestě dva, máte mokré všechno oblečení a jeden z vás je podchlazený a potřebuje rychle a efektivně zahřát. Potom je postup „tělo na tělo“ naprosto v pořádku, tedy pokud se jeden před druhým příliš nestydíte (i když v nouzové situaci něco takového asi ani řešit nebudete).
Spaní bez oblečení je přirozeně pohodlné a dodává vám to pocit svobody. Bez ohledu na to, zda spíte doma v posteli nebo v přírodě ve spacím pytli. Ano, sundání veškerého oděvu po těžkém dni nám může dodat pocit, že se konečně můžete nadechnout. Přesto bychom spaní bez oblečení ve spacáku nedoporučovali.
Obléci se do spacáku má i jednu další nespornou výhodu – budete-li oblečení, budete připraveni na nenadálé situace. Při spaní v neznámém prostředí je totiž třeba, abychom byli vždy příslovečnou jednou nohou na cestě. Kdekoliv na nás může číhat nebezpečí, a ačkoliv je přehnané hledat ho za každým stromem, je lepší být připraven. Ať už vás vyruší divoké zvíře, nevítaný vetřelec lidského původu nebo „jen“ nutkání na toaletu, nutnost oblékání se vás bezesporu zpomalí.
Stačí jen noční nutkání na toaletu a už se musíte oblékat.
Shrnuto a podtrženo, při spaní v oblečení vám zkrátka bude tepleji. Navíc ušetříte spacák své tělesné mastnoty a potu a tak ho nebudete muset tak často prát. A kromě toho vás to připraví na nečekané situace, kterých ve venkovním prostředí může samozřejmě číhat spousta.
Proto si do spacáku vezměte termoprádlo, pohodlné pyžamo nebo třeba teplákovou soupravu. Pokud tedy právě nepřespáváte na chatě u rozpáleného krbu.