📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

5 tipů pro rozdělání ohně křesadlem

23. listopadu 2020Rady a tipyLekeš DavidDoba čtení 7 minutPřečteno: 1642x

Zapalovači může dojít plyn nebo benzín, sirky mohou zvlhnout, ale křesadlo vás nezradí za žádných okolností, pokud ho tedy neztratíte. Máme pro vás 5 tipů, které vám pomohou s rozděláním ohně pomocí křesadla. Podíváme se na to, jaký si opatřit troud, jaké druhy křesadel můžete zakoupit a jak nejefektivněji křesadlo používat.

1 – Vyberte si vhodné křesadlo

Nejdůležitější věc v případě rozdělávání ohně pomocí křesadla, je samozřejmě samotné křesadlo. Existují dva nejpoužívanější druhy. Feritové tyčinky (firesteely) a magnéziové podpalovače. Klasické křesadlo se skládá z plíšku a tyčinky feritu. Funguje jednoduše. Škrtáním plíšku nebo nože po ploše tyčinky vytváříte jiskry o teplotě až 3 000 °C. Druhou možností je magnéziový podpalovač, který obsahuje blok hořčíku, a feritovou tyčinku. Podpalovač má výhodu v tom, že při jeho používání nepotřebujete připravovat troud pro zachytávání jisker. Hořčík skvěle hoří, takže stačí naškrábat hořčíkové hobliny a ty poté zapálit jiskrami z feritové tyčinky. Hobliny vyprodukují dostatek energie pro prvotní podpálení třísek. Podpalovač obsahuje křesadlo a blok magnézia, takže jestliže budete rozmýšlet, co si pořídit, podpalovač je vlastně 2v1. Magnéziové hobliny vám citelně ulehčí práci při zapalování, ale najdou si i další využití.

Křesadlo FireSteel 2.0

Vybrat si můžete z klasického křesadla s plíškem a feritovou tyčinkou nebo magnéziového podpalovače, který kombinuje plíšek, feritovou tyčinku a přidává blok magnézia pro snadnější rozdělání ohně

2 – Příprava je důležitá

Pokud chcete rozdělávat oheň pomocí křesadla, budete si muset všechny potřebné materiály předem připravit. Křesadlo hází jiskry, které není možné přesně kontrolovat, takže si materiál připravte tak, aby dopadající jiskry padaly na místa, kde se mohou dále rozhořet. Není to jako se zapalovačem, který stačí chvíli držet pod materiálem, který chcete zapálit. Tady musí být vše připraveno předem. Třísky, klacky na přikládání, troud, to vše potřebujete shromáždit ještě před samotným zapalováním, protože jakmile první jiskry zapálí troud, budete se muset začít o oheň starat. Základem je kvalitní troud. V případě použití magnéziových hoblin ho stejně doporučujeme připravit. Máte tak větší jistotu, že se vám oheň podaří zapálit v co nejkratším čase. Jako troud může posloužit velké množství materiálů, může to být vysušená březová kůra, troudnatec, vata nebo zuhelnatělá bavlna, možností je spousta. Základem ale je, aby se do materiálu dobře zachytávaly jiskry a zároveň byl snadno zápalný. Troud si můžete vysušit doma a přibalit do batohu. Využití si najde vždy.

3 – Na tvrdosti záleží

Feritová křesadla můžete zakoupit hned v několika tvrdostech. Tento údaj najdete ve specifikaci výrobce a je dobré se nad ním zamyslet. Pokud křesadlo nepoužíváte každý den, i to nejmenší křesadlo vám vydrží na opravdu velké množství škrtnutí. Navíc se tak často nestává, že byste s sebou neměli sirky nebo zapalovač. Křesadlo vám tak vydrží opravdu dlouho. Výdrž křesadla ovlivňuje jeho tvrdost. Měkčí křesadla vydrží méně, jelikož z nich po škrtnutí seškrábnete větší vrstvu feritu, ale zato vytvářejí více jisker. Tvrdší křesadla to mají naopak. Jestliže tak chcete ušetřit čas a mít jistotu, že nějakou tu jiskru do troudu zachytíte, doporučujeme zvolit měkčí křesadlo, se kterým vyprodukujete více jisker a máte tak o něco větší šanci troud rychle zapálit.

Rozdělání ohně

Ve chvíli, kdy se vám podaří zapálit troud, máte skoro vyhráno. Jestliže máte všechno připravené, stačí postupně přidávat menší třísky a klacíky pro rozhoření ohně.

4 – Správná technika

Při používání křesadla je důležité se zaměřit také na techniku škrtání plíšku o feritovou tyčinku. Plíšek nebo nůž by měl škrtat po celé délce feritové tyčinky. Docílíte tak maximálního množství jisker a zároveň budete škrtadlo spotřebovávat rovnoměrně. Někteří lidé mají tendenci škrtat pouze na konci tyčinky, což dělá produkování jisker náročnější a méně efektivní. Nemá smysl rychle přejíždět škrtadlem sem a tam na malé ploše ve snaze vytvořit co nejvíce jisker za sebou. Úplně stačí když budete na tyčinku vyvíjet přiměřený tlak a škrtat po celé délce škrtadla.

5 – Najděte optimální polohu

Škrtadlo byste měli umístit co nejblíže troudu. Nemusíte držet tyčinku ve vzduchu a házet jiskry z velké vzdálenosti. Vaším cílem je „hodit“ jiskry na troud ve chvíli, kdy mají maximální teplotu. Pokud budete škrtat z dálky, budou jiskry na troud dopadat s nižší teplotou a vy si snížíte šance na jeho zapálení. Škrtadlo můžete umístit přímo do troudu a lépe tak nasměrovat jiskry na místo, které potřebujete zapálit. V případě, že máte hodně sypký troud a pohyby nože byste si ho rozfoukali, můžete umístit ruku s nožem nebo plíškem do stabilní polohy v blízkosti troudu a škrtat feritem o nůž. Jednoduchým pohybem směrem k sobě zamezíte rozfoukání troudu vlivem pohybu nože po křesadle a hravě tak zapálíte i sypký troud.

Pokud si vše potřebného k rozdělání ohně připravíte a budete dodržovat těchto několik základních rad, nebudete mít s rozděláním ohně pomocí škrtadla problém. Stačí si to párkrát vyzkoušet a pak už to půjde samo.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny