Sekera je přítelem člověka již tisíce let. Nejstarší dochované nástroje, které byly sekeře podobné, mají stáří 8000 let. Tehdy však sekery byly kusy opracovaných kamenů. Do podoby, jak je známe dnes my, byly transformovány o tisíce let později, kdy se začaly sekery používat hlavně jako sečné zbraně, které s oblibou používali třeba Vikingové nebo Keltové.
Když se přesuneme zpět do dnešní doby, tak zjistíme, že sekera je hojně využívaný nástroj napříč profesemi. Nejvíce ji používají dřevorubci, ale velice často je využívána třeba v řezbářství nebo v řeznictví. Také pro hasiče je to nástroj, který neodmyslitelně patří k jeho výstroji.
Protože každá profese má na sekeru určitá specifika, vzniklo více druhů seker, na které se teď podíváme.
Každá sekera se skládá z hlavy a z topůrka, které tvoří rukojeť nástroje. Topůrko bývá většinou dřevěné, ale můžeme se také setkat s topůrkem z kompozitu.
Je to sekera používaná pro budování campu, ale skvělou práci odvede také třeba okolo rodinného domu. Připravíte s ní dříví na velký táborový oheň a zvládne setnout i stromy s menším průměrem. Velikost topůrka se pohybuje od 45 do 70cm. Hmotnosti univerzálních seker jsou s velkým rozpětím, právě díky své univerzálnosti. Váha seker se pohybuje okolo 1000g, ale může se vyšplhat i na 1,5-2kg.
Jak už název napovídá, toto by měla být jasná volba v případě, že chcete sekeru vhodnou do batohu. Sekera perfektně zastane práci štípání dřeva na oheň, ale nezalekne se ani setnutí malých soušek nebo osekávání větví. Camp s ní asi nepostavíte, ale přístřešek určitě zvládne.
Velikost topůrka bývá kvůli skladnosti menší. Pohybuje se okolo 30-40cm a váhově do 700g.
U štípací sekery je asi využití naprosto jasné. Liší se od klasické sekery hlavně váhou hlavy, která bývá i několik kilogramů. Na rozdíl od klasických seker nebývá tak ostrá - používá se spíše tupější ostří.
Sekera vhodná pro opracovávání dřeva. Využijí ji nejvíce tesaři nebo nadšenci, co rádi vyřezávají. Tato sekera se vyznačuje hlavně tím, že ji můžete držet hned za hlavou, snadno se s ní manipuluje a bývá velice ostrá. Délka topůrka se pohybuje okolo 50cm a váhově se pohybujeme okolo 1kg.
Sekera se zdá být velice multifunkčním nástrojem, ale než ji tak začneme používat, musíme si uvědomit, že tím snížíme její funkčnost nebo životnost.
Se sekerou by se nemělo:
Vrhat – výjimkou jsou vrhací sekery, přímo k tomu určené
Sekat do hlíny či písku – k tomuto účelu jsou určeny třeba vojenské lopatky nebo krompáče
Sekat měkké hřebíky – zničíte tím celé ostří sekery
Páčit hřebíky – může prasknout topůrko, které je tímto namáháno a k účelům páčení není uzpůsobeno
Pracovat ve vodě – sekera pak snadno podléhá korozi
Rozbíjet tvrdé předměty – sekera není kladivo! Zabít se sekerou kolík ke stanu nebo něco přiklepnout není problém, ale silnější údery hlava sekery nemusí vydržet a může prasknout. Výjimkou jsou štípací sekery, které jsou tomu uzpůsobeny.
Sekera je perfektní pomocník na chatu i do domácnosti, to je nesporné, je ale nutné ji brát s sebou do přírody? Pokud vyrážíte nalehko nebo jste vyznavači ultralightu, určitě doporučím místo sekery zabalit nějaký odolnější nůž, kterým lze naštípat dřevo do dřívkáče a pomocí dřevěného polínka i setnout hubené sušky na přístřeší.
Pokud vám nevadí větší váha sekery nebo se připravujete stavět nějaké robustnější přístřeší nebo budovat camp, bude pro vás sekera vynikající pomocník. Stejně tak, pokud víte, že mezi stavbou vám zbude spoustu času, můžete ho zkusit využít k nějakému řezbářskému výtvoru a vyřezat si lžičku nebo třeba obracečku. Procvičíte se v základních dovednostech a vyrobené nástroje vám udělají radost.