Určitě už jste někdy vyrazili na víkend do přírody a pohodovou atmosféru vám zkazil déšť a vlhkost. S kvalitním vybavením se dá nečas přečkat poměrně bez potíží, problém ale nastává ve chvíli, kdy se potřebujete zahřát, osušit promočené oblečení a doplnit energii. Základem je oheň a ten se z mokrého dřeva rozdělává poměrně obtížně. Máme pro vás několik tipů, jak si rozdělávání ohně z vlhkého dřeva usnadnit.
Jako první byste měli vyhledat vhodné místo k vytvoření ohniště. Pokud je zem promočená a předpokládáte, že brzy přijde další déšť, vybírejte místo, které vám i ohni poskytne alespoň minimální ochranu před přicházejícím deštěm. Jestliže jste našli vhodné místo, můžete se pustit do sbírání dřeva. Pokud pršelo jen chvíli, nebude rozdělání ohně až tak složité, pokud vydatně prší již několik dní, budete muset vynaložit trochu více sil a příprava materiálů k rozdělání ohně bude časově náročnější.
Při sbírání dřeva pro rozdělání ohně se snažte vyhledávat dřevo, které nebylo pod přímým deštěm. Ideálně se tak podívejte pod husté podrosty, skalní převisy a další přírodní bariéry. Pokud se vám nepodaří sehnat sušší dřevo, nezoufejte. Většina vody se drží ve vnějších vrstvách dřeva, takže se s trochou práce dostanete k suššímu dřevu z jádra. Pokud s sebou máte nůž nebo sekeru, nebude to tak náročné.
Jestliže nepršelo příliš vydatně, můžete sbírat také menší větve na podpal. Čím tenčí, tím lepší. Úzké klacíky se rozhoří snáze než velké kusy dřeva. Takže je lepší dát si práci s hledáním většího množství menších kousků než nanosit k ohni velké promočené špalky, se kterými se špatně pracuje a jejich naštípání vás bude stát další energii navíc. Jestliže v okolí rostou borovice, určitě se podívejte po spadaných větvích. Borovice obsahuje velké množství pryskyřice, která vám při rozdělávání ohně poskytne cennou službu. Pryskyřice skvěle hoří a zajistí vám dostatek potřebné energie pro rozhoření první várky třísek a menších klacíků. Opět je lepší oholit větve od kůry, která je po dešti nasáklá vodou.
Hobliny pro rozhoření ohně a prvotní zapálení můžete vytvořit z větších kusů dřeva, které rozdělíte na menší kusy a vyberete si pouze sušší části, které jsou blíže k jádru. Poté stačí z jádra odkrajovat hobliny, čím tenčí, tím lepší, čím více, tím lépe. Hobliny a třísky jsou základ pro rozhoření ohně, dejte si čas a přípravě věnujte čas. Delší příprava se vám vrátí v podobě času, který vám ušetří při samotném rozdělávání ohně.
Pokud se vám podaří zapálit třísky a hobliny, máte téměř vyhráno. Teď už stačí jen udržovat oheň. Jestliže chcete oheň udržovat delší dobu, nasbírejte další dřevo a rozprostřete ho kolem ohně. Dřevo bude pomalu schnout a jeho rozhoření po přiložení bude rychlejší. Jakmile už nějaké dřevo ztopíte a vytvoříte dostatečné množství uhlíků, neměl by být problém udržovat oheň klidně celý večer. Jen nezapomeňte průběžně sušit další dřevo, abyste snížili vlhkost ještě před přiložením do ohně.
Jestliže se chystáte kempovat v přírodě a předpokládáte, že bude pršet, přibalte si do batohu pár věcí, které vám rozdělání ohně usnadní v případě „suché i mokré varianty“. Není od věci s sebou při výletech do přírody nosit vysušený troud. Rozdělání ohně tak bude mnohem snazší a ušetří vám spoustu času, nervů a energie. Jako troud skvěle poslouží vata napuštěná vazelínou nebo vysušená březová kůra, zuhelnatělá bavlna a mnohé další materiály, které se rychle a snadno rozhoří. Praktickým pomocníkem je také parafínová svíčka, která poslouží nejen jako zdroj světla, ale pokud její vosk nakapete na troud nebo dřevo výrazně tak pomůžete hoření.
Rozdělání ohně z vlhkého dřeva není žádná věda, chce to jen trochu více času a dostatečnou přípravu při úpravě dřeva. Jestliže si připravíte dostatek hoblin ze suššího jádra, nemělo by vám rozdělání ohně dělat problémy. Pokud s sebou tedy máte něco, čím oheň zapálíte. Doporučujeme vám s sebou nosit hned několik zapalovačů a sirek ve voděodolném obalu nebo křesadlo. Protože není nic horšího než nemít nic, čím oheň zapálíte.