Vytane vám v hlavě nová myšlenka, kterou vzápětí zapudíte s tím, že to nejde realizovat, nejde stihnout, nebo nezvládnu to? Tímhle způsobem negativně smýšlející lidí „zabíjí“ tisíce skvělých nápadů a to jenom proto, že jejich mysl není nastavena růstově a není pozitivní.
Při každém novém nápadu nebo nové myšlence se zaměřte na to, jak se lze s problémem poprat. Také myslete na přísloví, že všechno jde, když se chce. Tohle přísloví neplatí samozřejmě vždycky, ale v drtivých případech ano. A z toho je potřeba vycházet.
Pozitivně smýšlející lidi jsou obecně šťastnější, což je všeobecně známé. Co už méně známé je, že jejich fyzická skořápka je po zdravotní stránce mnohem odolnější. Například srdeční a cévní choroby jsou u lidí s pozitivním myšlením vzácnější. Stejně, jako schopnost regenerace. Tedy, schopnost se léčit po nějaké nemoci, případně úrazu bývá u pozitivně smýšlejících lidí mnohem lepší.
O psychice a pozitivním myšlením jsou napsány celé statě. Tudíž berte k dobru, že s pozitivní myslí se prostě budete cítit lépe i v nepříznivé situaci. Ba, dokonce budete mít chladnější mysl při řešení krizové situace, což je pro vás ve výsledku jedině dobře.
Zkrátka a dobře. Pozitivní myšlení je něco nad čím lze velmi vážně uvažovat, ale z pesimisty se během jedné noci optimistou určitě nestanete. Je to překážka, ale poradíme vám, jak ji překonat.
Pro ty, kteří neradi čtou, máme špatnou zprávu. S četbou vybrané literatury je pozitivní myšlení zkrátka snadnější. Dalo by se říci, že je to svým způsobem zkratka, jak se na pozitivní myšlení naladit.
Četbu je potřeba náležitě vyvážit. Pokud chcete překonávat překážky, pak všechny motivační knížky zahoďte do koše a místo toho si přečtěte životopisy slavných lidí a přemýšlejte, proč jim se dařilo, přestože na začátku neměli vůbec nic.
Zastavte se a popřemýšlejte, jestli v okolí máte lidi, se kterými vám není dobře. I po krátkém setkání se cítíte deprimovaní, unavení a bez nálady? V tom případě máte v okolí duševního upíra. Duševní upírství není pavědecký termín. Naopak. Je vědecky dokázáno, že jsou osoby, které vám jako upíři vysávají vaší životní energii a vy se pak cítíte mizerně. Jedním ze známých duševních upíru byl například slavný malíř Pablo Picasso. Lidé v jeho okolí se i po krátkém setkání cítili mizerně, kdežto on, přiživen energií, kterou jim vysál, mohl pracovat dlouho do rána ve svém ateliéru.
Máte v okolí takovou osobu? Pokud ano, tak eliminujte kontakt na nezbytné minimum.
Tento bod souvisí s předchozím. Filtrujte zprávy a podněty ze světa. Ať se pohybujete na internetu, sledujete televizi nebo čtete tisk, rozhodněte se, že nebudete brát v potaz zprávy, o kterých víte, že vám nedělají dobře. Ze začátku to bude vyžadovat velké sebezapření, ale uvidíte, že po čase váš osobní filtr bude pracovat v automatickém režimu.
Uvědomte si, že je značně perverzní a masochistické číst zprávy, které vám nedělají dobře. Bolest způsobujete akorát sobě.
Řešíte nějaký problém, do něčeho se vám nechce, ale přesto to musíte udělat? V takovém případě se vám v hlavě honí pouze negativní scénáře. Zastavte se tedy a uvědomte si, že takhle ne. Že tohle je špatně.
Zní to šíleně, ale mnohem více si pomůžete, pokud se na nadcházející nepříjemnou událost začnete těšit, než když budete vymýšlet černé scénáře, které leckdy nejsou ani reálné. Stejného efektu docílíte, když začnete problém vnímat jako hru. Hru, kde budete vymýšlet, jak nejsnáze překonat tu nebo onu překážku a budete se těšit na kladný výsledek.
Vedení deníku vřele doporučujeme. Ačkoli tento bod není povinností, můžete si vést tzv. pozitivní deník, kde si budete psát záznamy jak o pozitivních, tak i o negativních věcech během dne. Smyslem vašeho úsilí mimo jiné bude, že lépe rozlišíte negativní a pozitivní věci, když si o nich napíšete. Budete pravděpodobně překvapeni, když si vypíšete, kolik pozitivních věcí vás během dne potkalo.
Nemusí jít hned o úspěch, který vám zajistí slávu a peníze. Zapisujte si i malé úspěchy. Pokud se vám povedl vyřešit nějaký problém, pak si ho zapište. A nejlépe uděláte, pokud si k tomu zapíšete i stručný způsob, jak byl problém vyřešen. Nikdy nevíte, jak se vám ta, či ona informace bude hodit. Navíc tím pomáháte svému pozitivnímu myšlení a dost pravděpodobně pomůžete své paměti.
Nepomůže vám, když si budete nalhávat, že venku je krásně, přitom ve skutečnosti je počasí vyloženě otřesné. Tímhle způsobem akorát obelháváte sami sebe. Místo toho si uvědomte, že venku je ošklivo a proto nemůžu jít ven. A jestliže nemůžu jít ven, pak mám pravděpodobně čas na něco jiného. Třeba čas si přečíst nějakou pěknou knížku nebo se podívat na dobrý film.
Snažte se z každé, byť nepříjemné situace vytěžit maximum pozitivního pro vás. Když nevýhody dokážete přetavit na výhody, alespoň částečně, pak k pozitivnímu a úspěšnému myšlení budete mít dobře nakročeno.
Meditace pomáhá. O tom není sporu. Jestli ji do svého zbrojního arzenálu zařadíte, necháme už na vás. Nicméně s meditací přichází uvolnění a mozek se zklidní. A to je mnohdy to nejlepší, co můžete udělat po náročném dni.
Meditace má blahodárný vliv na koncentraci a paměť, což je další bonus, který mnohdy bývá k nezaplacení.
Jezte vyváženou a pestrou stranu. Spokojenost na těle i duši prochází žaludkem. Proto si neodpírejte jídla, která máte rádi. Nicméně myslete i na to, že oblíbená jídla bývají mnohdy nezdravá. Proto se snažte o maximální pestrost.
Se stravou se pojí i pohyb. Nešplhejte po horách, pokud nechcete a neběhejte kilometry. Stačí i svižná procházka. Váš mozek se na čerstvém vzduchu příjemně okysličí a vaše tělo vám poděkuje, až spálíte přebytečné kalorie. Budete se pak cítit mnohem spokojenější a šťastnější. A to je základ pozitivního myšlení.
Neexistuje žádná univerzální rada, jak být pozitivní a spokojený. Tento skromný návod vás má především inspirovat a povzbudit na pozitivní cestě, kterou si zvolíte. Na jejím konci vás čeká spokojenější a veselejší život a pravděpodobně se v průběhu této cesty naučíte překonávat i nepříjemné překážky. Hodně zdaru!