Ať již stavíte svůj stan v noci, běháte v noci po turistických trasách anebo snad hledáte něco jen tak doma ve svém podkroví – to vše jsou situace, kdy je dobrá čelovka k nezaplacení. Je to hlavně fakt, že máte volné ruce. Moderní čelovky využívají prakticky dokonale jen a výhradně LED a jsou díky nim proto neuvěřitelně dlouho svítící. Takže, vnucuje se otázka, co odděluje při výběru dobrou čelovku od té druhé? A jak si vybrat tu nejlepší právě pro vaše potřeby?
Ať již stavíte svůj stan v noci, běháte v noci po turistických trasách anebo snad hledáte něco jen ve svém podkroví – to vše jsou situace, kdy je dobrá čelovka k nezaplacení. Je to hlavně fakt, že máte volné ruce. Moderní čelovky využívají prakticky dokonale jen a výhradně LED a jsou díky nim proto neuvěřitelně dlouho svítící.
Takže, vnucuje se otázka, co odděluje při výběru dobrou čelovku od té druhé? A jak si vybrat tu nejlepší právě pro vaše potřeby?
Tradičně se zde setkáte se třemi typy:
Lumeny jsou jednotka světelného toku (světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela). Je sice úžasné, když je tato hodnota co největší, na druhou stranu ale logicky se to podepíše na výdrži vašeho článku.
Obvykle platí i to, že čím je nějaké světlo zdánlivě jasnější, tím větší je jeho světelný tok. Často to dost ovlivní výrobce čelovky: v kostce řečeno, výkon sám o sobě nic není, když ho výrobce čelovky nevyužije efektivně (tj. směřuje a zpracuje).
Primárním důvodem existence vůbec tohoto typu světla je vést jej do oblasti, jako chcete projasnit. Čelovky jsou výrobcem testovány na to, jak daleko (v metrech) dosvítí. Lumeny vám řeknou jak jasné světlo to bude a dosvit zase jak daleko se jich dočkáte v terénu
Zde se jako standard bere situace, kdy čelovka již není nadále schopna poskytovat použitelné světlo (svit plného měsíce) na 2 metry.
Většina moderních čelovek je včetně baterií poměrně lehká – žádná nepřekročí 200 gramů. U nižší úrovně nic většího není potřeba, za velký výkon a svítivost je ale potřeba zaplatit vyšší váhou také případně.
Existují dnes i typy modifikovatelné – třeba k jedné se dá přidat externí bateriová sada pro rozšíření výdrže. To jsou ale věci vhodné spíše pro horolezce apod.
Minimálně nabízí doslova každá čelovka dvě další věci: „Max“ (maximální) a „Low“ (nízký). Jsou zde ale občas i pracovní režimy „Strobe“ (blikání), „Mid“ (střední výkon), „Boost / Zoom“ (jen u těch lepších modelů a nakrátko, cca 10-20 s, přidá extra dosvit za cenu větší likvidace baterie).
Zde výrobci mohou přidat dle své fantazie cokoliv: