Mít s sebou v přírodě lékárničku je vždycky velice užitečné. Nikdy nevíte, co se může stát, takže je lepší, když jste připraveni i na to nejhorší. Pomůžeme vám sestavit lékárničku na běžné výlety do přírody, díky které se snadno vypořádáte s nejčastějšími úrazy a zdravotními komplikacemi.
Pokud vyrážíte do přírody, není od věci s sebou nějakou lékárničku nosit. V případě, že vyrážíte na vícedenní výpravy mimo civilizaci, měla by se stát nedílnou součástí vaší výbavy. Stát se může cokoliv a vždy je lepší být na krizové situace a případné zranění připraven. Jako první, co byste měli řešit je samozřejmě nějaké pouzdro, ve kterém budete zdravotnický materiál nosit. Trh je plný zdravotnických pouzder a sumek, takže záleží jen na vás, jaký typ, tvar a velikost vám bude vyhovovat.
Pokud máte na batohu nebo jiném vybavení MOLLE vazbu, můžete si zakoupit nějakou MOLLE kompatibilní sumku. Není problém ale zakoupit klasické pouzdro, které je uvnitř doplněno o organizér zdravotnického materiálu. Stačí ho pak jen uložit do batohu a v případě potřeby vytáhnout a mít tak všechen potřebný materiál na jednom místě. Zdravotnické sumky, které jsou snadno dostupné a můžete se k nim rychle dostat bez toho, aniž byste museli dlouze hledat v batohu jsou samozřejmě praktičtější, ale všechno se dá překonat. Hlavní je, že alespoň nějakou lékárničku máte.
Pokud jste si vybrali zdravotnickou sumku nebo speciální pouzdro, určitě budete přemýšlet o tom, co do lékárničky vložit. Jelikož nikdy nevíte, jaké zranění budete řešit, je potřeba nosit co možná nejuniverzálnější vybavení a zdravotnický materiál, který vám umožní ošetřit co největší množství zranění. Kromě toho byste se měli naučit dané vybavení/materiál používat. Pokud s sebou něco máte, ale nevíte, jak to použít, je to zbytečná zátěž, která vám nijak nepomůže. Vždy si tak o uloženém vybavení něco přečtěte, případně se podívejte na nějaká videa, kde je práce s konkrétní zdravotnickou pomůckou vysvětlena. V článku se budeme bavit o univerzální outdoorové lékárničce, která by vám měla pomoci vyřešit nejčastější zdravotní problémy a zranění, které vás mohou v přírodě potkat.
Možná vás to překvapí, ale jako první věc, kterou byste po otevření lékárničky měli najít je seznam všech materiálů a vybavení, které je v ní uloženo. Proč? Může se stát, že nebudete lékárničku používat vy, ale někdo jiný. V krizové situaci se hraje o čas, a tak je dobré, aby každý, kdo se k lékárničce dostane mohl rychle zjistit, jestli v ní potřebný materiál vůbec je a neztrácel čas zbytečným hledáním.
Základem každé lékárničky by měly být obvazy. Obvazy jsou velice univerzální a poslouží vám v případě, kdy potřebujete překrýt rány, zastavit krvácení nebo připevnit k ráně nějaký další zdravotnický materiál. Obvazů existuje celá řada, každopádně v případě nouze je důležité mít alespoň nějaký. Zakoupit navíc můžete speciální armádní kapesní obvazy, které jsou uloženy ve vodotěsných obalech, takže s nimi není problém ani v případě, že se cestou někde „vykoupete“ nebo zmoknete. Ideální jsou tlakové obvazy, které slouží při zastavování krvácení, alternativou také může být nějaké specializované škrtidlo nebo tourniquet. Pro nejčastější poranění vám ale budou stačit tlakové obvazy.
Pokud se vydáváte do přírody, budete se pravděpodobně pohybovat v náročném nezpevněném terénu. Určitě byste si tak měli přibalit nějaké pružné obinadlo, které vám poslouží v případě, že si např. vyvrtnete kotník. Pro fixaci obvazů bychom vám doporučili pořídit také zdravotnickou lepící pásku a samozřejmě menší zásobu náplastí. Náplasti vám pomohou nejen v případě, že se snažíte ochránit ránu před nečistotami a případnými infekcemi, ale také v případě, kdy si např. rozedřete patu. Existuje velké množství nejrůznějších náplastí včetně speciálních hojivých náplastí na puchýře, takže se poohlédněte i po něčem podobném. Pokud už s sebou máte obvazy, přibalte ještě čtverečky gázy, které jsou ideální pro snadné a rychlé převazy ran. Od věci není ani trojcípí šátek, který bývá součástí každé lékárničky a skvěle poslouží při potřebě znehybnění horní končetiny.
Jako další základ vaší výbavy pro jednodenní a víkendové výpravy mimo civilizaci bychom do lékárničky určitě zařadili léky. Pokud berete nějaké léky pravidelně, určitě si alespoň plato přidejte i do své outdoorové lékárničky. Ideální je najít nějakou malou krabičku, do které uložíte veškeré léky. Pokud budete mít všechny léky na jednom místě, budete mít jistotu, že je při otevření lékárničky neztratíte. Navíc budete vždy přesně vědět, kde máte léky uložené. Platíčka, ve kterých jsou léky uložené toho navíc často moc nevydrží, takže je opravdu lepší je mít uložené v praktické krabičce.
Proti bolesti doporučujeme Aulin, který je opravdu účinný a dokáže vás dostat i z opravdu nesnesitelných bolestí. Proti zánětům a bolesti vám poslouží nestárnoucí klasika – Ibalgin. Pokud trpíte na nejrůznější alergie, není od věci přidat do lékárničky také nějaký Zyrtec nebo jakýkoliv jiný lék proti alergii, který máte odzkoušený a víte, že vám pomáhá. Často vás také může přepadnou bolest hlavy nebo horečky, takže nic nezkazíte, když si vezmete pár Paralenů. Rozhodně není nic příjemného, když váš v přírodě daleko od domova přepadne průjem, takže si pro případ této nepříjemnosti raději přibalte živočišné uhlí. Léky jsou velice skladné, takže není problém s sebou nosit i větší množství. Jelikož ale sestavujeme lékárničku na klasické víkendové výlety, nemusíte to s množstvím přehánět.
Možná se vás to netýká, ale někteří lidé velice špatně snášejí bodnutí hmyzem. Může se u nich objevit alergická reakce, která může způsobit i vážné komplikace. Pro základní ošetření těch nejběžnějších bodnutí hmyzem si přibalte alespoň nějaký gel proti hmyzímu bodnutí. Hodit se vám bude hlavně v případě, že do přírody vyrážíte s dětmi. Opravdu velké nepohodlí vám při delších přesunech mohou způsobit nejrůznější opruzeniny. Možná se to zdá jako maličkost, ale pokud „máte vlka“, může se celý výlet proměnit v noční můru. Proto bychom doporučili alespoň malé balení Bepanthenu, který kromě opruzenin zklidní také nejrůznější vyrážky a popáleniny.
Chybět by nemělo ani menší balení nějaké dezinfekce pro vyčištění ran. Zvolit můžete klasický peroxid vodíku nebo kožní roztok Betadine. Ten má oproti peroxidu jednu výhodu – nepálí. Jde tak o ideální alternativu, pokud s sebou máte v přírodě děti. Velice nepříjemné jsou nejen v polních podmínkách zranění očí, takže pro případ nouze doporučujeme pořídit např. Ophthalmo-Septonex. Jde o oční mast s dezinfekčními účinky, která dokáže pomoci při zánětech, poškození rohovky nebo po tom, co se vám do očí dostane nějaká nečistota.
Co se týče konkrétních nástrojů záleží na tom, co dokážete používat. My se opět zaměříme na to nejuniverzálnější, co by vám mohlo v outdoorových podmínkách pomoci i s minimálními znalostmi a zkušenostmi. Chybět by tak neměly nůžky s kulatou špičkou, díky kterým se dostanete k ráně bez toho, aniž byste museli kvůli zranění sundávat oblečení. Někdy je důležité, abyste se zraněným vůbec nehýbali, takže nůžky jsou opravdu důležitou součástí lékárničky, i když se to možná na první pohled nezdá. Nedílnou součástí každé lékárničky by měla být také kvalitní pinzeta, která vám usnadní vyndávání třísek nebo klíšťat. V případě, že se stane něco vážnějšího nebo budete muset ránu zvětšit, abyste ji mohli ošetřit není od věci s sebou mít alespoň jeden kus skalpelové čepelky. Můžete ji zakoupit ve sterilním balení. Nezabírá téměř žádné místo a může se hodit, takže proč ji nepřibalit. Chybět by neměly ani latexové rukavice, díky kterým do ošetřovaných ran nezanesete nečistoty a minimalizujete riziko infekce.
Další velice praktickým vybavením je izotermická fólie. Fólie složí k udržování tělesného tepla, díky čemuž chrání před prochladnutím a zároveň zamezuje propouštění sálavého tepla, takže dokáže ochránit i před přehřátím. Z tohoto důvodu má fólie dvě strany. Pokud chcete udržet teplo, přikryjete zraněného stříbrnou stranou k tělu, pokud ho chcete před teplem chránit, tak využijete zlatou stranu. Své využití si najde i v případě, že je vám v noci zima a potřebujete si trochu zvýšit tepelný komfort. V takovém případě ji můžete vložit do spacáku a spát na ni, případně ji využít jako nouzovou přikrývku. Samozřejmě obsah každé lékárničky se liší člověk od člověka. Výše uvedené jsou pouze základní doporučení pro všechny, kteří se chystají na kratší výlet do přírody a chtějí být připraveni na běžné problémy a zranění, které je mohou v přírodě potkat.
Mějte ale na paměti, že je důležité si nejdříve zjistit, jak a na jaké poranění se dané vybavení používá. Jedině tak můžete obsah vaší lékárničky využít na 100 %. Věnujte tak čas také studiu a o ošetření nejčastějších zraněních si alespoň základní informace načtěte.