Kdybych vám měl vyprávět všechny příběhy se žvýkacím tabákem v hlavní roli, asi by na to každý neměl žaludek. Popravdě se tento zvyk může zdát mnoha lidem jako naprosto odporný, jelikož během něj dochází k onomu pravidelnému odplivávání tabákových šťáv. Ano přesně tak, ten frajerský cowboy s kloboukem naraženým hluboko do čela a pravou rukou na pětiraňáku značky COLT, co si právě odplivl, žvýká žvýkací tabák. Co je vlastně žvýkací tabák, jak se vyrábí a jakou má historii? To vše se dozvíte z následujících řádků.
Než se dostaneme ke druhům, rozdělení a historii, prozradím vám, co vlastně ten otazník nad žvýkacím tabákem je. Jedná se o tabákový výrobek, který není určený ke kouření. Z názvu „žvýkací“ jsme asi všichni odvodili, že tabák slouží k trochu jinému účelu. Nejen, že je na míle daleko od cigaretového tabáku, ale také se užívá k rozpouštění v ústech pomocí žvýkání. Pozor, nepleťte si žvýkací tabák s orálním tabákem. Jedná se o dvě naprosto rozdílné výrobky. Zatímco žvýkací musíte skutečně mechanicky stimulovat, abyste z něj dostali šťávu s nikotinem, orální tabák je ve formě prášku nebo jemné drti. Nemusí se tedy žvýkat. Rozpouští se sám.
Žvýkací tabák se vkládá do úst zpravidla mezi tvář a dáseň nebo mezi horní ret a zuby. Postupným žvýkáním se uvolňuje nikotin, spolu s dalšími látkami, a příchutí tabáku. Příchutí existuje mnoho druhů.
Naprosto jednoduše. Listy tabáku se suší, nasolují, dále se sekají, fermentují, sladí a přidává se jim příchuť. V konečné fázi dochází k výrobě různých druhů – twist, bag, atd.
Tak, víme, co je žvýkací tabák. Velmi zjednodušeně tabákový výrobek, který se žvýká. No a jak je to s historií? Asi nikoho nepřekvapí, že žvýkací tabáky mají dlouhou historii. Prakticky se jedná o jeden z prvních stylů užívání tabáku. Původem mu je Střední a Jižní Amerika. Zdejší kmeny žvýkaly listy tabáku dlouho před příjezdem Evropanů. Proč? Tabák jim dodával energii, byl to znak dospělosti a navíc, tabák se často míchal například s kokou. V tom případě dostalo celé žvýkání úplně jiný rozměr.
V 19. století tvořilo zpracování tabáku v USA podstatnou část tehdejšího průmyslu. Většina farmářů si pěstovala tabák jako bokovku pro své účely a směnný obchod se svými sousedy. Ke konci 19. století dosahuje tabákový průmysl svého maxima. Obyvatelé některých měst jsou téměř všichni zaměstnanci tabákových továren.
Užívání žvýkacího tabáku bylo naprostou rutinou vojáků během občanské války v USA.
Moderní doba žvýkacímu tabáku moc neprospívá. Navzdory tomu, že například Švédsko je světový velikán ve výrobě žvýkacího a orálního tabáku, Evropská Unie to opět cítí jinak. To si povíme za chvilku.
Podobně jako jiné produkty má i žvýkací tabák různé druhy a typy. Záleží především na preferencích uživatelů.
Přeložit by se dalo jako volný list. Tedy nejzákladnější verze žvýkacího tabáku. Považuje se za nejrozšířenější. Jedná se o sekané slazené tabákové listy často dochucované různými příchutěmi.
Sekané, slazené a ochucené listy jsou slisovány do formy kostky. Tuto formu můžete například rozříznout na půl nebo použít celou. Tento typ tabáku je pomalu na ústupu díky klesajícímu zájmu uživatelů. Jeho výhoda tkví i v tom faktu, že se některé druhy plugu dají kouřit v dýmce.
Twist, nebo také rope je označení pro žvýkací tabák, kdy jsou listy stočeny dohromady, díky čemuž připomínají lano. Tento druh tabáku nebývá slazený a není v Evropě moc dostupný.
Žvýkací pytlíčky jsou nejčastější a nejprodávanější formou žvýkacího tabáku. Malé, často gramové pytlíčky, obsahují nasekané listy tabáku. Jedná se o nejjednodušeji užívanou formu. Nemusíte nic dělit, stlačovat. Stačí si vložit pytlíček do úst a žvýkat. Tento druh mohu doporučit.
Takže víme, co je žvýkací tabák, jak se vyrábí a co nám trh nabízí. No a jak se vlastně tabák užívá? Velice snadno. Zvolenou formu si vložíte mezi horní ret a zuby nebo tvář a dáseň. Díky přítomnosti slin se tabák pomalu rozpouští a uvolňuje tabákovou šťávu bohatou na nikotin a příchuť. Uvolňování šťávy můžete regulovat pomocí stahování tváře/rtu a míry žvýkání. Během užívání se vám budou ústa plnit tabákovou šťávou. Tu je potřeba vyplivnout. Některé druhy, především pak švédské tabáky, neprodukují tolik šťáv, díky čemuž není nutno tak často odplivávat.
To by bylo, aby nám ta hodná a milá Evropská Unie nechala něco bez povšimnutí. Naštěstí na žvýkací tabák zatím nesáhli, ale orální tabák je v naší republice a zbytku Evropy zakázaný. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala v roce 1985 studii, podle které je užívání orálního tabáku karcinogenní. Na základě toho byl orální tabák zakázán v celé EU. Navzdory tomu, že byla tato studie stejnou WHO o pár let déle prohlášena za neprůkaznou, EU si své stanovisko drží. Jediné Švédsko si díky historickým kořenům dokázalo zajistit výjimku. Zde je tento typ tabáku povolený.
Tak trochu se mi zdá, že se žvýkací tabák poslední dobou dostává zase na výsluní. Čím dál tím více lidí kolem mě ho začíná užívat. Výhodou je příval energie a dobré nálady. Za to vše je odpovědný nikotin. Také se tabák během užívání nepálí, takže se do plic a do úst nedostávají nebezpečné látky, tedy alespoň ne ty, které vznikají při kouření cigaret.
Užívání žvýkacího tabáku samozřejmě není pro tělo to nejlepší, co mu můžete dopřát. Během užívání se do úst dostává spousta dalších látek, které jsou zodpovědné za zvýšení nebezpečí rakoviny úst. Hrubě vám nedoporučuji polykat tabákové šťávy. Pokud by se vám to podařilo, čeká vás nepěkné překvapení ve formě trávicích a zažívacích problémů. Ty se většinou dostaví velice rychle. Je nutné si také uvědomit, že je žvýkací tabák díky přítomnosti nikotinu, návykový podobně jako cigarety.
Pokud se teď snažíte rozhodnout, zdali je pro vás žvýkací tabák to pravé, poskytnu svůj skromný názor. Žvýkací tabák je skvělým parťákem, který však umí vrazit kudlu do zad. Podobně jako například kouření cigaret, nadměrné užívání kofeinu a podobné zvyky, i žvýkací tabák přináší krom příjemných věcí i mnoho nepříjemných. Je potřeba na to myslet.