Kulovnice je dlouhá ruční palná zbraň s drážkovým vývrtem hlavně. Drážky v hlavni kulovnice mají obvykle tvar šroubovice a jsou po celé délce, tedy od nábojové komory až k ústí hlavně. Účelem drážkování hlavně je zapříčinit rotaci střely v podélném směru. Rotující střela je po opuštění hlavně přesnější, stabilnější a má vyšší rychlost.
Jak už z názvu vyplívá, kulovnice se nabíjí jednotným nábojem, slangově kulí. Náboj zůstane kompaktní až po nárazu do cíle.
U kulovnice je nejčastější problém v názvosloví. A to především v rozlišení pojmu kulovnice a puška. Český termín puška může mimo kulovnice zahrnovat i brokovnici. Pro snadnější orientaci lze říci již řečenou definici, že kulovnice je dlouhá palná zbraň s drážkovým vývrtem hlavně a jednotnou střelou.
Ve vztahu ke kulovnicím se můžeme setkat s pojmem karabina. Karabina je speciální lehká a krátká kulovnice, která byla vyvinutá pro jezdectvo.
Dělení kulovnic podle typu závěrového mechanismu:
Obecně se soudí, že kulovnice je jednohlavňová zbraň. To však neplatí při vícehlavňových modifikacích. Pro vícehlavňové kulovnice má čeština ustálené názvosloví.
Kulovnice je velmi rozšířená palná zbraň a používá se k vojenským, sportovním a loveckým účelům.
Brokovnice je dlouhá palná zbraň, která se používá k loveckým nebo sportovním účelům. S brokovnicí se lze setkat i v policejní sféře a též se používá k ochraně majetku a osob.
Brokovnice se nejčastěji nabíjí hromadnou střelou, které se nazývají broky. Nenechme se ale mýlit. Brokovnice není jen nástroj na hromadné střely. Stejně, jako s kulovnicí, lze z brokovnice vystřelit jednotnou střelu. Nejčastěji se jedná o střely, které označujeme jako Brenek, případně S-ball.
V současné době je nejběžnější hladký vývrt hlavně, avšak dříve se používaly vývrty s podélným drážkováním. Brokovnice je velmi často konstruovaná jako kombinovaná zbraň. Tedy taková zbraň, která kombinuje více zbraní v jednom. Nejčastější variantou je kulobrok – kulovnice a brokovnice v jednom, přičemž nejčastěji můžete slyšet pojmy:
Brokovnice se rozlišují podle charakteru střelby. Česká technická norma upravuje názvosloví takto:
Pro běžné lovecké použití se nejčastěji používají brokovnice jednoranové a víceranové. Jsou to zbraně, které nemají zásobník ani jiné podávací ústrojí, které by dopravovalo náboj do komory. Náboj do brokovnice umisťuje střelec sám, a to nejčastěji tím způsobem, že brokovnici zalomí a vsune náboj (náboje) do hlavně.
Opakovací systém se nejčastěji používá u jednohlavňových brokovnic. Zásobník je trubicový a je obvykle umístěn pod hlavní. Nabíjení se provádí posunem předpažbí. Odtud můžete znát pojem pumpovací brokovnice, kdy střelec jedním „pumpnutím“ posune náboj do komory.
Automatická brokovnice používá k přebíjení tlak plynu, uvolněný předchozím výstřelem. Tento způsob nabíjení je plně automatický a pro střelce nejméně náročný.
Malorážka může být dlouhá, či krátká palná zbraň, která má drážkový vývrt hlavně uzpůsobený pro jednotný náboj 5.6 mm s okrajovým zápalem (.22).
Česká legislativa pojem malorážka nezná. Zná jen pouze zbraně se střelivem 5,6 mm a již zmíněným okrajovým zápalem (.22). Proto někteří výrobci jako malorážku prodávají jako krátké zbraně, přestože je v obecném podvědomí, že malorážka byla vždy dlouhá palná zbraň.
Malorážky jsou nejčastěji zastoupeny v myslivosti, kde se používají k odstřelu zvěře a ve sportovní střelbě, kde jsou například zastoupeny v biatlonu. Stejně dobře lze použít malorážku k nácviku střelby, než střelec začátečník přejde k mnohem silnější kulovnici.
Malorážková hlaveň bývá i jako součást ostatních zbraní. Nejčastěji brokovnic a kulovnic. V tom případě můžeme zaslechnout následující pojmy:
Flobertka je palná zbraň, která ke střelbě využívá náboje s okrajovým zápalem, které mají zápalnou slož na dně nábojnice.
Na zbraně typu flobert není potřeba zbrojní průkaz, avšak žadatel musí být plnoletý, a zakoupenou zbraň musí do 10 dnů ohlásit na policii, která zbraň zaeviduje.
Původně byla zbraň typu flobert volně prodejná, ale její úsťová rychlost nesměla přesáhnout 7,5 Joulů. Nyní touto novelou od roku 2021 zbraň podléhá registraci, avšak energie vystřeleného náboje není omezena 7,5 Jouly.
Flobertkové zbraně se nejčastěji používají k nácviku střelby, případně k účelům zábavné střelby. Účinnost flobertek je relativně malá a činí 20 – 25 metrů. Flobertka také bývá používána jako zbraň k odstřelům drobných hlodavců.