Kevlar, další ze zázračných materiálů se superschopnostmi, který dobyl svět a nám lidem spoustu činností v našem běžném životě mnohdy usnadňuje. Kde všude se kevlarové vlákno využívá, jak je pro člověka důležité a o jaký materiál se vlastně jedná? Na to vše se zaměříme v následujících řádcích.
Kevlar vyvinula v roce 1965 chemička Stephanie Kwolek, v celosvětově známé chemické továrně DuPont, když se zabývala syntetickými aramidovými vlákny. Při zkoumání příbuzných látek vyšel Kwolekové roztok, který byl běžně vyléván jako odpad. Kwoleková byla ale tehdy pevně přesvědčená, že pokud se pokusí tento roztok spříst, mohlo by ve výsledku vyjít zcela nové vlákno. Nejprve se do tak riskantního kroku nikomu z jejích kolegů nechtělo, jelikož nebylo běžné přást z roztoku a nikdo netušil, jaký vliv by roztok mohl mít na stroje, ale nakonec se Kwolekové podařilo ostatní přesvědčit a povedlo se. Vznikl zcela nový fenomén kevlar. Úplně původně bylo určeno toto extra odolné vlákno k výrobě výstuh závodních pneumatik a mělo nahrazovat tehdy používanou těžkou ocel. Kevlarové vlákno je totiž až pětkrát lehčí než ocel. Nakonec si kevlar našel své opodstatnění i v dalších odvětvích průmyslu a hojně se využívá tento materiál dodnes.
Kevlar je vysoce odolné para-aramidové vlákno, které se využívá jako textilie. Materiál je extrémně pevný a vyniká zejména svou skvělou odolností vůči žáru a chemikáliím. Díky těmto vlastnostem se také Kevlar využívá hlavně při výrobě pracovních oděvů a ochranných pomůcek pro továrenské průmysly. Kevlarové vlákno se při extrémně vysokých teplotách netaví, ale kontaktem s více než 400°C zuhelnatí. Jelikož se jedná o textilii, je oproti těžkým kovům ultralehký. Abychom ale jen nevychvalovali kevlar do nebes, je třeba zmínit, že i tak vysoce odolný materiál má své nevýhody. Například špatně odolává ultrafialovému záření, není úplně vhodnou volbou do vlhkého prostředí, a ačkoliv se jedná o textilii, je Kevlar bohužel špatně barvitelný.
Jelikož je kevlar velmi pevný materiál, používá se při výrobě těch věcí, které potřebují vysokou odolnost vůči proříznutí a potřebují pevnost, ale zároveň by měly být lehké, aby příliš nezatěžovaly stroje či člověka při používání. Hojně využíván je kevlar při výrobě pracovních pomůcek a oděvů, jako jsou například ochranné rukavice a ohnivzdorné oděvy. Policejní i armádní složky používají kevlarové neprůstřelné vesty a ochranné helmy. Používá se k výrobě nejrůznějších součástek do automobilů a v letadlovém průmyslu. Motorkářům se přidává Kevlar do ochranného oblečení, protože lépe ochrání tělo, při případné nehodě.
Kevlar je odolný proti prořezu, takže pokud pracujete s ostrými nástroji, jsou pro vaši bezpečnost vhodné kevlarové rukavice. A u rukavic ještě zůstaneme, protože se vyrábí i taktické rukavice s příměsí kevlarového vlákna, které vaše ruce ochrání od pořezání a klouby taktéž. Už jsem zmínila neprůstřelnou vestu, u které je zcela jasné, proti čemu má chránit. Dále je zde ochrana hlavy a k té vám může posloužit kvalitní helma, ať už se chystáte zablbnout si při airsoftu, nebo do skutečných bojových podmínek, helma nikdy nesmí na vaší hlavě chybět! Do oblečení se pak kevlar přidává především proto, že je odolný vůči oděru.
Představili jsme si jeden z dalších skvělých vynálezů, kterým je kevlar. Díky tomuto vysoce odolnému materiálu si můžeme být zase ve spoustě našich aktivit mnohem jistější. Již v dávných dobách se bojovníci chránili těžkými ocelovými brněními. Dnes už máme to štěstí, že existují vynálezci, jako Stephanie Kwoleková a díky ní si mohlo spousta lidí při svých profesích odlehčit, ale stále chránit to nejcennější, a to své zdraví.