Mikina slouží jako ochrana při chladnějším počasí. Není ale mikina jako mikina. Musíme se zamyslet nad celkovým užitím a dále si zvolit střih a propozice. I přítomnost kapuci dost mění.
Kdysi to bylo jednoduché. Měli jsme srst, která nás chránila před vnějšími vlivy. Problém přišel, když se začala země ochlazovat a my nato nebyli připraveni. Posloužili kožešiny nebo se cestovalo jinam. Srst už nemáme a kožešiny používají jen bohatí. Jak tedy řešíme zimu a chlad? Bundou, termoprádlem, kalhotami a velmi často i mikinou. Co je mikina? Pokrývka vrchní části těla, která má nás má hřát a chránit před prochladnutím. Jak mikiny vznikly a kde se vzaly? K nám začaly pronikat ze západu během sedmdesátých let. Nejčastějším motivem, který se k nám dostával, byla mikina s Mickey Mousem. Kdo si všiml? Právě díky tomuto motivu se začal používat slangový výraz, ze kterého se vyvinul dnešní pojem Mikina.
Předchůdcem mikin byl svetr. Bylo potřeba vyvinout formu svetru, který by lépe fungoval proti větru, byl méně náročný na výrobu a odolnější. S příchodem polyesteru a ostatních umělých vláken se objevily nové možnosti. To zadalo vznik dnešní mikině. Svetr předčí hned v několika směrech. Nabízí větší pohodlí, je odolnější vůči zatržení a roztržení, lépe odolává větru a v neposlední řadě je brána jako stylovější.
Díky dnešním možnostem, které usnadňují výrobu, se mikiny rychle rozmohly do všech odvětví. Nabízejí ideální poměr komfortu jak teplotního, tak pohodlí z nošení. Můžeme si je s sebou brát na výlety, do města, ale i do společnosti. Hned vedle barev a motivů nalezneme velké spektrum střihů a stylů. Základní mikina připomínala tričko s dlouhým rukávem. Dnes už jsme někde jinde. Mikin je hned několik druhů - máme klasické mikiny, mikiny s kapucí, rozepínací mikiny na zip s kapucí i bez kapuce. Každá svou konstrukcí nabízí trochu něco jiného. Mikiny se zipem fungují trochu jako bundy. Dají se rozepnout, čímž regulujeme teplo po mikinou. Zároveň mohou mít kapuci, která nás do jisté míry ochrání před deštěm. Opět je na nás, jakou zvolíme variantu, ani jedna nás nezklame.
Umělá vlákna umožnila vzniknout jednomu z nejlepších materiálů dneška - Fleecu. Co je na něm tak speciálního? Hned několik věcí, v první řadě jeho vznik. Firma Malden Mills (nyní PolarTec LLS) chtěla vymyslet vlákno nebo tkaninu, která by co nejlépe napodobovala vlnu a v mnoha případech ji i předčila. Roku 1979 přichází na trh s patentem, který se jmenuje Polar Fleece nebo jak ho známe my – Fleece. Je pevný, velmi lehký a příjemný na dotek. Jeho použití na sebe nenechalo dlouhou dobu čekat a dnes ho máme v šatníku snad všichni. Vyrábějí se z něj podšívky, čepice, ale hlavně mikiny. V této kombinaci působí nejlépe, poskytne nám mnoho tepla s malou hmotností a dlouhou výdrží.
Veškeré druhy mikin jen čekají, až si je koupíme. Kromě klasických bez kapuce i ty s kapucí nebo mikiny, co působí jako bundy. Materiály mají různé, ale jedno společné. Budou nás hřát a poskytovat nám komfort, stačí si jen vybrat. Chceme-li mikinu do přírody, volme rozepínací s kapucí. Jestli chceme takovou, které nebude tolik hřát a zároveň vypadat dobře i ve společnosti, můžeme mít klasickou s kapucí nebo bez ní. Opět je to jen na nás.